Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.08.2018, 00:00

Mochovce prekročili prvý dôležitý míľnik

Riaditeľ atómky tvrdí, že dostavba je na dobrej ceste. Nemôžu si však dovoliť už žiadne komplikácie.

Mochovce prekročili prvý dôležitý míľnik
Zdroj: Archív HN

Prvý zásadný krok smerom k uvedeniu do prevádzky má tretí blok Mochoviec za sebou. Takzvanú studenú hydroskúšku, v ktorej sa testovala prevádzka jednotlivých systémov, sa podarilo úspešne ukončiť dokonca s predstihom. Dostavba však je pod prísnym drobnohľadom, pretože ešte nič nie je vyhraté. Od získania povolenia na zavezenie paliva od Úradu pre jadrový dozor, nevyhnutného pre spustenie reaktora, delí tretí blok ešte horúca hydroskúška a revízia. Navyše, sám riaditeľ elektrárne pripustil, že riziká pretrvávajú a dokončenie bez zdraženia zaručiť nevie. Súčasný rozpočet je totiž vyťažený a rezerva na pokrytie komplikácií už neostáva.


Nemajú peniaze nazvyš
„Je to kľúčový míľnik, ktorý potvrdil funkčnosť všetkých testovaných komponentov a výrazne nás priblížil k uvádzaniu jadrového zariadenia do prevádzky,“ skonštatoval generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček. Studená hydroskúška je totiž jednou z najdôležitejších častí procesu uvádzania elektrárne do prevádzky a testujú sa pri nej napríklad tesnenie či odolnosť zariadení. Navyše, podľa Strýčka sa ju podarilo dokončiť rýchlejšie, ako bolo pôvodne plánované.


Napriek tomu však stále nemajú vyhraté. V tomto roku tretí blok čaká ešte takzvaná horúca skúška, ktorá je v podstate generálkou pred zavezením paliva. Ak všetko pôjde h

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.