Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2018, 00:00

Žilinská župa chce od štátu odškodné. Dôvodom je meškanie stavby najdlhšieho tunela

Žilinskej župe dochádza trpezlivosť s meškajúcimi diaľnicami a dvojročným odkladom dostavby tunela Višňové. Osobné aj nákladné autá ničia krajské cesty a samospráva ich nestíha opravovať. Peniaze preto žiadajú od ministerstva dopravy, ktoré údajne o ničom nevie.

Žilinská župa chce od štátu odškodné. Dôvodom je meškanie stavby najdlhšieho tunela
Zdroj: Pavol Funtál

Pre meškajúcu diaľnicu žiadajú od štátu peniaze. Žilinský kraj minulý týždeň s nevôľou prijal rozhodnutie ministerstva dopravy predĺžiť do roku 2022 stavebné povolenie zhotoviteľovi úseku diaľnice D1 medzi Lietavskou Lúčkou a Dubnou Skalou.

Chýbajúcich 13 kilometrov diaľnice s tunelom Višňové už dve desaťročia odkláňa osobné aj nákladné autá na krajské cesty.

Tie župa nestíha z vlastných prostriedkov opravovať, a preto chce pomoc od štátu. Zástupcovia ministerstva vraj o takejto požiadavke nepočuli.

Pozrite si archívny rozhovor s odborníkom o stavbe tunela Višňové

Prekvapené ministerstvo

Dlhšie čakanie na tunel Višňové je podľa zástupcov kraja neprijateľné. „Proti žiadosti staviteľa o predĺženie termínu dokončenia diaľnice sme namietali, pretože na ďalšie odklady znova doplatia naše cesty druhej a tretej triedy,“ povedal pre HN bývalý splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty a podpredseda kraja Igor Janckulík.

V dôsledku chýbajúceho úseku diaľnice totiž na krajské cesty a cesty prvej triedy smeruje najmenej 30-tisíc áut denne. K tomu sa pridávajú ešte stavebné stroje. V súčasnosti župa prostredníctvom Žilinskej správy ciest investuje predovšetkým do opráv cestných mostov, ktorých má v správe vyše osemsto. V rámci kapitálových výdavkov si v roku 2018 na zlepšovanie stavu infraštr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.