Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Po 20 rokoch razenia môžeme konečne vidieť hmatateľný výsledok na stavbe tunela Višňové, ktorý je časťou úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala. Stavbári dnes prerazili prvú rúru najdlhšieho tunela na Slovensku. K prerazeniu druhej by malo dôjsť v priebehu pár dní.

"Jedna rúra tunela Višňové je prerazená, druhá rúra bude prerazená začiatkom septembra, presný termín závisí od geologických podmienok v záverečných častiach tunela," potvrdila pre HN hovorkyňa Národnej dialničnej spoločnosti Michaela Michalová. 

​Začiatkom leta dal rezort dopravy stavebníkom ultimátum, že tunelové rúry musia preraziť do konca augusta. ​Minister dopravy Árpád Érsek vtedy dokonca sľúbil, že si to príde v septembri osobne skontrolovať.

​Ministerstvo dopravy po novom ráta s dokončením tunela Višňové až v roku 2022, nie v roku 2020.

Len pred pár dňami totiž vyhovelo žiadosti talianskeho zhotoviteľa stavby z júla tohto roka na predĺženie stavebného povolenia. 

V stavebnom povolení bol pôvodne uvedený termín dokončenia v novembri 2012. V čase ministrovania Jána Figeľa však štát rušil diaľničné PPP projekty, a to sa dotklo aj úseku Višňové – Lietavská Lúčka.

​Stavba sa súťažila nanovo a termín jej dokončenia bol posunutý na júl 2018. Pre problémy zhotoviteľa sa termín ďalej posúval.

Národná diaľničná spoločnosť začiatkom tohto roka pohrozila zhotoviteľskému konzorciu arbitrážou, a to v prípade, že by sa nepotvrdili zhoršené geologické podmienky na stavbe. Tunel Višňové razí konzorcium firiem Dúha – Salini Impregilo,

Tunel sa začal oficiálne raziť v roku 1998. Základný kameň poklepal vtedajší premiér Vladimír Mečiar.  

Úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala bude dlhý takmer 14 kilometrov. Cena stavebných prác je takmer 500 miliónov eur s DPH. Súčasťou stavby sú 7,5-kilometrový tunel Višňové, niekoľko mostov v dĺžke viac ako 2,5 kilometra, križovatka Lietavská Lúčka, odpočívadlo a stredisko správy a údržby diaľnice.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.