Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.08.2018, 14:02 Aktualizované dňa 30.08.2018 o 15:30

Niektoré výpisy už občan nebude musieť nosiť na úrad. Raši predstavil zákon proti byrokracii

Zákon by mal ušetriť občanom viac ako 13 miliónov eur a vyše 600 tisíc hodín času.

Úradníci už nemôžu od občanov žiadať výpisy z obchodného a živnostenského registra ani z katastra nehnuteľností.

Je to v súlade so zákonom proti byrokracii, ktorý nadobudne účinnosť 1. septembra. Zákon mení myslenie úradníkov. Povedal to vo štvrtok vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Zákon by mal ušetriť občanom viac ako 13 miliónov eur a vyše 600 tisíc hodín času. Vicepremiér dodal, že od 1. januára 2019 k nim pribudne výpis a odpisy s registra trestov .

„Zákon proti byrokracii sa dotýka približne 40.000 úradníkov, ktorých čaká komplexná zmena pri získavaní výpisov z obchodného a živnostenského registra a z katastra,“ uviedol a tým, že v zákone je aj sankcie za jeho porušenie od 1000 eur do 5000 eur pre inštitúciu. V súvislosti s mimovládnymi organizáciami, ktoré keď budú potrebovať výpisy z uvedených registrov a katastra povedal, že úrad si to nájde sám.

V prvom kole bolo vyškolených 400 úradníkov, ktorí učili ďalších kolegov, školenia sa diali aj dištančnou, a vzdelávanie bude pokračovať ďalej, uviedol Raši . V súčasnosti pracujú na tom, aby úradník, ktorý pracuje s výpismi, bol identifikovateľný .

Zmeny v registroch musí urobiť konkrétny úrad, Úrad popredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu nemá oprávnenie spraviť v nich konkrétne zmeny, zdôraznil. Orgánom verejnej moci, ktoré nie sú integrované do Centrálneho systému referenčných údajov, ponúkol úrad možnosť využívať portál OverSi, kde nájdu potrebné výpisy. Úradníci majú k dispozícii Ústredné kontaktné centrum s telefónnym číslom.

Zmenu v registroch musí urobiť zodpovedný úrad. Vicepremiér ďalej uviedol , že spúšťajú portál stopbyrokracii.sk, kde je aj platforma pre občanov, z ktorej môže občan poslať svoj podnet alebo problém.

"Na webe budú informácie a príručky pre úradníkov,“ priblížil. V roku 2019 plánujú pridať ďalšie výpisy ako potvrdenia o návšteve školy, potvrdenie o nedoplatkoch na sociálnom a zdravotnom poistení a daniach. V príprave je národný projekt o Dátovej integrácii, ktorý by sa mal začať do polovice roku 2019, informoval riaditeľ odboru riadenia IT projektov ÚPVII Ján Bačko.

S procesom debyrokratizácie začal vtedajší vicepremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) .

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.