Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2018, 00:00

Pondelkový štart výroby Jaguaru je otázny

Spoločnosť od začiatku nehovorila o presnom dátume. Interne si však stanovila za cieľ tretí september. Ten sa však pre komplikácie počas príprav môže odložiť.

Množstvo nedokončených ciest vo výstavbe, ťažká technika na pracovisku a veľa robotníkov, ktorých spoločným znakom bola helma a reflexná vesta. Takto to vyzeralo koncom mája v priestore závodu Jaguar Land Rover – našej štvrtej automobilky. Na megastavbe bolo stále čo dokončovať. No interné plány, týkajúce sa začiatku výroby, boli podľa zamestnancov viac než optimistické. Začiatok výroby mal podľa nich nastať tretieho septembra. Spoločnosť však radšej hovorila o jeseni. To, či sa skutočne už v pondelok začne výroba prvého oficiálneho slovenského SUV Discovery, je však podľa informácii HN otázne. „Názory manažérov a pracovníkov vo výrobe sa rozchádzajú. V rámci výroby je oficiálne stále komunikovaný ako štart výroby tretí september,“ potvrdil pre HN zdroj priamo z podniku, ktorý si neželal byť menovaný a ktorého meno má redakcia k dispozícii.

Komplikovaný výrobný proces
„Ako sme aj doteraz informovali, platí, že ostrá výroba sa začne koncom tohto roka. Aktuálne, samozrejme, prebieha testovacia výroba a príprava výrobných zariadení,“ tvrdí hovorkyňa spoločnosti Jaguar Land Rover Alexandra Sabolová. Spoločnosť od začiatku vytrvalo odmieta spresniť plánovaný ostrý dátum výroby. Pracovníci v tom však mali jasno a informovali nás, že prvý pracovný septembrový deň mal byť oficiálnym míľnikom, keď sa začne výroba. Podľa informácii HN však má vo výrobe robiť komplikácie najmä nastavenie výrobných liniek.


Opatrnosť pri stanovovaní si fixného termínu je na mieste. Výroba automobilov v duchu „just in time“ a „just in sequence“ je veľmi zložitý proces so sofistikovanými technológiami, na ktorých dokonalé nastavenie treba množstvo času a znalostí. „Na všetkých linkách je potrebné nastaviť kvalitu tak, aby plnila požiadavky na ostrú výrobu. To sa robí postupne, pričom na niektorých to ide rýchlejšie a na niektorých pomalšie. Principiálne ostrý štart výroby nastáva, keď odborníci na kvalitu zhodnotia, že

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.