Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2018, 00:00

Slováci si ekologické výrobky nekúpia. Sú pre nich pridrahé

Zákazníci začínajú o zdravej potravine uvažovať v širšom kontexte. Výrobcovia im vychádzajú v ústrety, no problémom zostáva cena.

Slováci si ekologické výrobky nekúpia. Sú pre nich pridrahé
Zdroj: Reuters

Časť slovenských zákazníkov pri hľadaní kvalitných potravín hľadí na ich zloženie. Čoraz viac dôležitosti sa prikladá tomu, odkiaľ pochádza aj v čom je zabalená. Výrobcovia a obchodníci sa tak snažia vychádzať v ústrety nielen ich prianiam, ale aj životnému prostrediu – plasty tak postupne vyraďujú z ponuky. Primárnu úlohu pri kúpe hrá však pre väčšinu aj naďalej cena produktu. „Záujem o obal výrobku stúpa najmä u ekonomicky silnejších kupujúcich,“ potvrdzuje Katarína Kretter z organizácie zodpovednosti výrobcov Envi-pak.

Chýba uvedomelosť
V boji o menej plastov na pultoch má byť všetkým stranám, čiže zákazníkom, obchodníkom aj životnému prostrediu, nápomocná plastová stratégia Európskej únie. „Pre Slovákov je dodržiavanie stratégie zatiaľ ekonomicky náročné. Ani zďaleka ešte nie sme na úrovni západných krajín,“ informuje Zuzana Ševcová, konateľka spoločnosti Malý Gazda. Opačným prípadom je Francúzsko či Nemecko, kde je tovar v recyklovaných obaloch dokonca cenovo zvýhodnený. Takéto postupy zo strany štátu by u nás mohli zohrávať dôležitú úlohu v tom, aby sa čoraz väčšie percento zákazníkov rozhodovalo pre ekologické varianty.


Povedomie spotrebiteľov o vplyve na životné prostredie sa síce zvyšuje aj u Slovákov, no tento aspekt stále nie je pri nákupe dominantný. „Rozhodujúcu úlohu zohráva cena výrobku, jeho kvalita, prípadne pôvod,“ inf

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.