Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 00:00

Hypoték pribudlo. Slováci reagujú na ďalšie sprísnenie podmienok

V júli požičali banky 687 miliónov eur, čo znamená medziročný nárast o 173 miliónov.

Hypoték pribudlo. Slováci reagujú na ďalšie sprísnenie podmienok

Čo sa hypoték týka, banky zažili druhý najsilnejší júl od zavedenia eura. A to aj napriek opatreniu Národnej banky Slovenska proti zadlžovaniu sa Slovákov, ktoré vstúpilo do platnosti práve na začiatku letných prázdnin.

Ďalšie sprísňovanie je na rade už v októbri, klienti sa tak snažili využiť ešte relatívne mierne podmienky pre požičanie si peňazí.

Objem nových úverov sa medziročne zvýšil o 173 miliónov na 687 miliónov eur.

„Cieľom opatrení bolo spomalenie tempa rastu úverov, a teda spomalenie rastu zadlženosti, nie jej pokles. Medziročné znižovanie úverov sa neočakáva a ani to nie je cieľ,“ reagovala Jana Kováčová z oddelenia komunikácie NBS.


Opatrenia ako dôvod rastu
Na čísla sa však dá pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Za zvýšením môžeme vidieť práve spomínané opatrenia. Ľudia sa začali obávať, že hypotéku tak ľahko nezískajú. „Samotné sprísnenie nebolo nárazové, podmienky sa nesťažili zo dňa na deň, takže nevznikla skupina klientov, ktorá by zo dňa na deň stratila prístup k úveru,“ tv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.