Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 00:00

Odborníci upozorňujú na skreslené dáta a ignorovanie alternatív

Výstavba diaľnic a ciest na Slovensku desaťročia prebieha na základe preferencií politikov, hovorí riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš. HN prinášajú príklady a závery z hodnotenia niektorých dopravných projektov.

Odborníci upozorňujú na skreslené dáta a ignorovanie alternatív
Zdroj: Peter Mayer

Nepodložené čísla
V júli 2018 analytici ministerstva financií hodnotili zámer Železníc nakúpiť dve vozidlá na meranie technického stavu železničnej infraštruktúry s cieľom zlepšiť jej diagnostiku. Nákup za 30 miliónov eur má podľa ŽSR do roku 2030 znížiť náklady na údržbu koľají o 10 percent. Toto číslo je podľa Železníc výsledkom „expertného odhadu“ na základe skúseností s diagnostickými vozidlami zo zahraničia. Útvar hodnoty za peniaze však upozorňuje, že na základe dostupných údajov v štúdií, ktorú ŽSR poskytli, sa 10-percentné úspory nedajú dokázať. „Štúdia predpokladá na základe skúseností zo zahraničia úsporu 10 percent na celkových nákladoch údržby infraštruktúry pri nákupe troch vozidiel, ŽSR kalkulujú rovnakú úsporu pri nákupe dvoch vozidiel,“ upozorňujú analytici.

Zastarené dáta a zjednodušovanie
Výstavbu a projektovú prípravu rýchlostných ciest na juhu Slovenska dlhodobo sprevádzajú otázniky. Viacerí analytici už upozornili na neistú rentabilitu nových komunikácií a odporučili sa skôr zamerať na lacnejšie úpravy a preložky ciest prvej triedy. Tieto pochybnosti v prípade úseku R2 medzi Lovinobaňou a Tomášovcami zdieľa aj Útvar hodnoty za peniaze. „Projektu chýba aktualizovaná dopravná prognóza,“ konšt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.