Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2018, 00:00

Odborníci upozorňujú na skreslené dáta a ignorovanie alternatív

Výstavba diaľnic a ciest na Slovensku desaťročia prebieha na základe preferencií politikov, hovorí riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš. HN prinášajú príklady a závery z hodnotenia niektorých dopravných projektov.

Odborníci upozorňujú na skreslené dáta a ignorovanie alternatív
Zdroj: Peter Mayer

Nepodložené čísla
V júli 2018 analytici ministerstva financií hodnotili zámer Železníc nakúpiť dve vozidlá na meranie technického stavu železničnej infraštruktúry s cieľom zlepšiť jej diagnostiku. Nákup za 30 miliónov eur má podľa ŽSR do roku 2030 znížiť náklady na údržbu koľají o 10 percent. Toto číslo je podľa Železníc výsledkom „expertného odhadu“ na základe skúseností s diagnostickými vozidlami zo zahraničia. Útvar hodnoty za peniaze však upozorňuje, že na základe dostupných údajov v štúdií, ktorú ŽSR poskytli, sa 10-percentné úspory nedajú dok

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.