Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

Za kúrenie si priplatíme. Východ krajiny ako prvý

Pre drahú elektrinu a emisné povolenky zvýšili ceny teplárne v Košiciach a Žiline, nasleduje ich šesť ďalších firiem.

Za kúrenie si priplatíme. Východ krajiny ako prvý
Zdroj: Peter Mayer

Túto zimu si domácnosti budú musieť siahnuť hlbšie do peňaženiek. Za vyhriate radiátory či horúcu sprchu si totiž priplatíme. A mnohých sa zmena dotkne už teraz. Teplárne totiž reagujú na prudké zdražovanie kľúčových komodít na burzách. Kým emisné povolenky išli hore viac ako trojnásobne a v súčasnosti sa pohybujú na úrovni 21 eur za tonu, elektrina prekračuje šesťročné maximum. Regulačný úrad, ktorý drží ochrannú ruku nad cenotvorbou, tak musel pristúpiť na žiadosti teplárenských spoločností o úpravu regulovaných cien. Smerom nahor. Po košickej a žilinskej teplárni sa pridalo šesť ďalších, analytici očakávajú, že ich bude viac.


Problémové sú hlavne emisné povolenky. Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk, poznamenal, že na Slovensku máme mnohých výrobcov tepla, ktorí spaľujú uhlie, zemný plyn či biomasu, hoci existuje aj výroba tepla z geotermálnej energie. A práve najvyužívanejšie komodity produkujú najviac emisií. „Najviac zasiahnutí zdražovaním budú tí odberatelia tepla, ktorých výrobcovia spaľujú fosílne palivá, keďže od začiatku roka významne narástli ceny uhlia či zemného plynu, ale aj emisné povolenky,“ zhrnul Badida.
Hoci Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ešte môže proti zdražovaniu zasiahnuť napríklad zmenou vyhlášky, podľa Jána Pištu zo spoločnosti JPX nie je v tejto situácii rozumné fixovať rast cien tepla za každú cenu na nereálne nízkych úrovniach. „Držať ceny za každú cenu nízko sa nedá donekonečna,“ tvrdí Pišta a dodáva, že umelo nízka cena tepla by len vytvárala dlh štátnych teplární.

Radi máte doma napriek nepriaznivému počasiu príjemne teplo? Ak sa nedáte na otužovanie, za pohodlie si priplatíte viac ako doteraz. A mnohé domácnosti zmenu pocítia už v tomto roku. V dôsledku zdražovania emisných povoleniek a cien elektriny a plynu na burze totiž teplárenské spoločnosti začali podávať regulačnému úradu žiadosti o zdraženie. Štát už vyhovel košickej aj žilinskej teplárni, ktoré zvyšujú koncové ceny o štyri a sedem percent. Tam sa to však nekončí, zdražovanie aktuálne avizuje aj šesť ďalších podnikov.


Domácnosti zmenu pocítia
„Obe teplárne boli nútené požiadať o zvýšenie variabilnej zložky ceny tepla kvôli rastu cien emisných kvót CO2. Teplárne už nedostávajú 100 percent svojho prídelu zadarmo, čo tak ovplyvnilo ekonomiku ich výroby tepla, že museli požiadať o zvýšenie regulovanej ceny,“ vysvetlil Ján Pišta, analytik spoločnosti JPX.


Trend zdražovania odštartovala košická tepláreň TEKO, ktorej vlastníkom je štát prostredníctvom spoločnosti MH Manažment. S účinnosťou od prvého augusta odsúhlasil národný regulátor teplárni zvýšenie variabilnej zložky ceny tepla o 10,1 percenta a výsle

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.