Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

Za kúrenie si priplatíme. Východ krajiny ako prvý

Pre drahú elektrinu a emisné povolenky zvýšili ceny teplárne v Košiciach a Žiline, nasleduje ich šesť ďalších firiem.

Za kúrenie si priplatíme. Východ krajiny ako prvý
Zdroj: Peter Mayer

Túto zimu si domácnosti budú musieť siahnuť hlbšie do peňaženiek. Za vyhriate radiátory či horúcu sprchu si totiž priplatíme. A mnohých sa zmena dotkne už teraz. Teplárne totiž reagujú na prudké zdražovanie kľúčových komodít na burzách. Kým emisné povolenky išli hore viac ako trojnásobne a v súčasnosti sa pohybujú na úrovni 21 eur za tonu, elektrina prekračuje šesťročné maximum. Regulačný úrad, ktorý drží ochrannú ruku nad cenotvorbou, tak musel pristúpiť na žiadosti teplárenských spoločností o úpravu regulovaných cien. Smerom nahor. Po košickej a žilinskej teplárni sa pridalo šesť ďalších, analytici očakávajú, že ich bude viac.


Problémové sú hlavne emisné povolenky. Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk, poznamenal, že na Slovensku máme mnohých výrobcov tepla, ktorí spaľujú uhlie, zemný plyn či biomasu, hoci existuje aj výroba tepla z geotermálnej energie. A práve najvyužívanejšie komodity produkujú najviac emisií. „Najviac zasiahnutí zdražovaním budú tí odberatelia tepla, ktorých výrobcovia spaľujú fosílne palivá, keďže od začiatku roka významne narástli ceny uhlia či zemného plynu, ale aj emisné povolenky,“ zhrnul Badida.
Hoci Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ešte môže proti zdražovaniu zasiahnuť napríklad zmenou vyhlášky, podľa Jána Pištu zo spoločnosti JPX nie je v tejto situácii rozumné fixovať rast cien tepla za

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.