Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

Firmy čakajú na úhrady faktúr najdlhšie od krízy. Peniaze neprídu aj dva mesiace

Firmy čakajú na úhrady faktúr najdlhšie od krízy. Peniaze neprídu aj dva mesiace
Zdroj: Dreamstime

Za posledných desať rokov sa nikdy nestalo, že by firmy na celom svete čakali na úhrady faktúr od svojich zákazníkov a obchodných partnerov tak dlho ako teraz. Celých 66 dní. Naposledy zažili firmy takéto dlhé čakanie na peniaze v roku 2007.

Splácanie faktúr sa postupne predlžuje. Dlhé roky sa držalo na úrovni 64 dní, vlani sa však predĺžilo na 66 dní. Štvrtina spoločností sa dokonca musela zmieriť s úhradou až po 90 dňoch. Podľa analytikov Euler Hermes bude tento trend pokračovať a do konca roka sa doba uhradenia faktúr znovu natiahne na priemerných 67 dní.

Veľké rozdiely
Firmy, ktoré podnikajú v elektrotechnickom priemysle, čakajú na vyplatenie faktúr najdlhšie – až 91 dní. Za nimi nasledujú strojárske a stavebné firmy, pri ktorých sa doba úhrady blíži k 90 dňom. Pri splácaní faktúr sú medzi odvetviami obrovské rozdiely. V niektorých sa čaká na peniaze tri mesiace, v iných menej ako mesiac. Najdlhšie lehoty sú okrem elektrotechnického aj vo farmaceutickom či chemickom priemysle. Dôvody sú rôzne. Napríklad stúpajúci počet objednávok či zvyšovanie cien surovín.

S dlhými lehotami sa firmy snažia vyrovnávať rôznymi spôsobmi. Napríklad si vytvárajú samostatné oddelenia, ktoré sledujú pohľadávky a obchodným partnerom sa priebežne pripomínajú. Alebo, ak ide o väčšie podniky, si na to objednávajú externé posily. „Trendom je tiež poistenie pohľadávok, ktoré čoraz viac využívajú firmy rôznych veľkostí aj u nás. Spočíva v tom, že poisťovňa im v rámci poistného krytia chráni všetky ich poistiteľné pohľadávky,“ dodáva Mucina.

Kto dlhuje peniaze
Hlavným dôvodom, prečo firmy meškajú s vyplácaním faktúr, alebo ich neuhradia vôbe

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.