Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

V konkurze je čoraz viac spoločností

V prvom polroku padali rekordy v konkurzoch a reštrukturalizáciách. Po analýze to tvrdí poradenská spoločnosť Bisnode, ktorá sa zamerala na medziročný vývoj.

V konkurze je čoraz viac spoločností
Zdroj: Dreamstime

Počet návrhov na konkurzy dosiahol rekordné číslo 1 146, čo je o 768 viac ako vlani, v prípade reštrukturalizácií možno hovoriť o historickom minime. K prvému polroku ich spoločnosť vo svojich databázach registruje štyri, čo je o 37 menej ako pred rokom a o 45 menej ako v roku 2015.

Príčinou novela zákona

„Pod výrazný nárast konkurzov sa mohla podpísať posledná novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá platí od januára tohto roka. Sprísnila úpravu zodpovednosti za nepodanie návrhu na konkurz včas. Naopak, za dlhodobým poklesom návrhov na povolenie reštrukturalizácií súdmi je legislatíva z roku 2015. Tá sťažila povolenie reštrukturalizácie kvôli pribúdajúcim špekulantom,“ hodnotí Petra Štěpánová, analytička Bisnode.

Rovnaký názor má aj Jana Marková, hlavná analytička spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau. „Podmienky pre riešenie úpadku dlžníka reštrukturalizáciou sa výrazne sprísnili. Zaviedla sa minimálne 50-percentná miera uspokojenia pohľadávok nezabezpečených veriteľov a zákaz rozdeľovať zisk vyprodukovaný dlžníkom po skončení reštrukturalizácie až do uhradenia pohľadávok nezabezpečených veriteľov v plnej výške.“ A to je aj podľa Markovej aj hlavný dôvod poklesu počtu povolených reštrukturalizácií od konca apríla 2015, keď sa zákon novelizoval. „Ďalším dôvodom je zlepšovanie kondície slovenskej ekonomiky,“ myslí si.


Tento rok zlomový
Od podania návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo na povolenie reštrukturalizácie až po samotné vyhlásenie konkurzu alebo povolenie reštrukturalizácie je „dlhá cesta“. „Ak súd zistí, že návrh na vyhlásenie konkurzu spĺňa zákonom ustanovené náležitosti, rozhodne o začatí konkurzného konania. Ak ich však nespĺňa, vyzve navrhovateľa, aby tieto nedostatky odstránil, a to určitý čas trvá,“ vysvetľuje Marková. Ak to navrhovateľ neurobí, súd návrh zamietne, ak nedostatky odstráni, súd rozhodne o začatí konkurzného konania. „Nie všetky návrhy na vyhlásenie konkurzu teda vyústia do začatia konkurzného konania.“ Ďalším dôvodom rozdielu medzi počtom návrhov a počtom začatých konkurzných konaní je možnosť späťvzatia návrhu na vyhlásenie konkurzu.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau nespracúva štatistiky návrhov na vyhlásenie konkurzu a návrhov na povolenie reštrukturalizácie, ale spracúva štatistiky počtu začatých konkurzných konaní a štatistiky počtu vyhlá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.