Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2018, 00:00

V konkurze je čoraz viac spoločností

V prvom polroku padali rekordy v konkurzoch a reštrukturalizáciách. Po analýze to tvrdí poradenská spoločnosť Bisnode, ktorá sa zamerala na medziročný vývoj.

V konkurze je čoraz viac spoločností
Zdroj: Dreamstime

Počet návrhov na konkurzy dosiahol rekordné číslo 1 146, čo je o 768 viac ako vlani, v prípade reštrukturalizácií možno hovoriť o historickom minime. K prvému polroku ich spoločnosť vo svojich databázach registruje štyri, čo je o 37 menej ako pred rokom a o 45 menej ako v roku 2015.

Príčinou novela zákona

„Pod výrazný nárast konkurzov sa mohla podpísať posledná novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá platí od januára tohto roka. Sprísnila úpravu zodpovednosti za nepodanie návrhu na konkurz včas. Naopak, za dlhodobým poklesom návrhov na povolenie reštrukturalizácií súdmi je legislatíva z roku 2015. Tá sťažila povolenie reštrukturalizácie kvôli pribúdajúcim špekulantom,“ hodnotí Petra Štěpánová, analytička Bisnode.

Rovnaký názor má aj Jana Marková, hlavná analytička spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau. „Podmienky pre riešenie úpadku dlžníka reštrukturalizáciou sa výrazne sprísnili. Zaviedla sa minimálne 50-percentná miera uspokojenia pohľadávok nezabezpečených veriteľov a zákaz rozdeľovať zisk vyprodukovaný dlžníkom po

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.