Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 00:00

Namiesto úradov práce školenia priamo vo firme. Richter prekope rekvalifikácie​

Minister práce Ján Richter chce zmeniť systém rekvalifikačných kurzov. Tvrdí však, že v rámci zamestnávania cudzincov už nemá čo spraviť.

Namiesto úradov práce školenia priamo vo firme. Richter prekope rekvalifikácie​
Zdroj: Peter Mayer

Minulý týždeň premiér Peter Pellegrini ohlásil zmeny, ktoré uľahčia zamestnávanie cudzincov. Ešte donedávna váš rezort tvrdil, že sa namiesto zamestnávania cudzincov chce sústrediť na našich nezamestnaných. Zmenila sa situácia?
Štatistiky nezamestnanosti už minimálne posledné dva mesiace signalizujú, že sa dostávame na dno. To dno by som vnímal skôr regionálne, lebo je diametrálny rozdiel medzi západom a východom. Aj napriek tomu, že na úradoch práce evidujeme okolo 180-tisíc ľudí, tak štrukturálne zďaleka nezodpovedajú potrebám trhu práce.

Ministerstvo práce predstavilo aktuálne čísla nezamestnanosti za mesiac júl :V súčasnosti máme 5,5-percentnú nezamestnanosť. Dá sa ísť podľa vás ešte nižšie?
Určite sa dá ísť ďalej. Treba si uvedomiť, že zo 180-tisíc evidovaných nezamestnaných je asi 80-tisíc, ktorí sú evidovaní do šiestich mesiacov. To znamená, že prácu stratili v krátkom čase z objektívnych dôvodov, býva napríklad relatívne dosť hromadných prepúšťaní. Čiže tých 80-tisíc ľudí je v relatívne krátkom čase pripravených opäť sa zaradiť do pracovného procesu. Sú aj vzdelaní, majú aj pracovné návyky, možno iba čakajú na vhodnú ponuku.

Máme tu však veľkú časť dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú prevažne na východe krajiny, a nedostatok pracovnej sily, ktorá je zas najmä na západe.
Tá situácia sa už trochu mení. Investori prichádzajú aj na východ. Trochu ma mrzí, že tam nepríde štvrtá automobilka. Pre región by bola zaujímavá. Aj keď je na východe veľmi veľa nezamestnaných, ich štruktúra a vzdelanie celkom nezodpovedajú dajme tomu potrebám štvrtej automobilky. Budeme musieť ešte viac investovať do rekvalifikácie a vzdelávania.

Nedávno ste rokovali s automobilkami a sľúbili ste im rekvalifikovať päťtisíc ľudí pre automobilový priemysel. Ako to chcete zrealizovať?
V priebehu štyroch rokov by sme chceli pre potreby automobilového priemyslu rekvalifikovať až 20-tisíc ľudí. Ten prvý rok už realizujeme. S automobilkami sme sa dohodli a gro ich vzdelávacích pracovísk je priamo vo fabrikách. V Peugeote, Kii či vo vzdelávacom zariadeniach vo Volkswagene. Prvá várka už momentálne prebieha.
Rekvalifikačné kurzy absolvujú väčšinou ľudia zo západu. Nevzdelávame tu iba tých, čo boli dlhšie nezamestnaní, ale aj takých, ktorí pracovali niekde inde, teraz sú nezamestnaní, ale majú ambíciu pracovať v automobilovom priemysle.

Hovorí sa tiež o tom, že by sa mali upravovať podmienky rekvalifikačných kurzov. Ako by mali vyzerať?
Momentálne prehodnocujeme ich účinnosť. Budeme sa zameriavať na profesie, ktoré sú uvedené v zozname nedostatkových profesií, prioritne na automobilový priemysel. Okrem toho budeme mať záujem, aby sa rekvalifikácie robili priamo u zamestnávateľa, ak o to prejaví záujem. Niekde je to nevyhnutné, vzhľadom na techniku. My môžeme robiť všeobecno-vzdelávaciu časť, ale čo sa týka odborných vecí, chceli by sme sa dohodnúť priamo so zamestnávateľmi, možno so zväzmi. Strojári a elektrotechnici prejavili záujem a vedeli by vytvoriť takéto školiace zariadenia, ktoré by mali pôsobnosť v rámci konkrétneho odvetvia.

V nasledujúcich týždňoch má každé ministerstvo pripraviť balík opatrení na uľahčenie zamestnávania cudzincov. V hre je zavedenie akéhosi bonusu pre firmy, ktoré zamestnajú Rómov.
Áno, pán premiér navrhol takéto riešenie.

Súhlasíte s tým, aby bola nejaká odmena pre firmy?
Nehovorme o odmene, skôr o motivačných prvkoch. Treba si to rozdebatovať aj s Bruselom. Už dnes sú zamestnávatelia motivovaní, ak zamestnajú mladého človeka do 29 rokov. Mohlo by to fungovať podobným spôsobom. Potrebujem však mať istotu, že sme právne čistí, pretože etnikum, napríklad Rómov, naša legislatíva ani evidencia nezamestnaných nepozná.. Na Slovensku už máme jednu veľkú zahraničnú firmu, ktorej každý piaty zamestnanec je Róm, a dosahuje skvelé výsledky, darí sa v tom aj ďalším. To je už realita.

Bolo by to v kompetencii ministerstva práce?
Dá sa to riešiť cez európske fondy, inak nie. Sú tu dva operačné programy, jeden z nich je operačný program ľudské zdroje, ktorý zahrňuje aj marginalizované skupiny, ktoré má na starosti róm

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.