Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 09:51

Slovenská ekonomika vzrástla o 4,2 percenta. Je to najlepší výsledok od konca roku 2015

Vývoj bol lepší ako skorší odhad štatistikov.

Slovenská ekonomika v 2. štvrťroku vzrástla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 1,1 percenta. V medziročnom porovnaní sa potom hrubý domáci produkt (HDP) zvýšil o 4,2 percenta, čo bol najlepší výsledok od konca roku 2015.

Vyplýva to z dnešných údajov Štatistického úradu. Vývoj bol lepší ako skorší odhad štatistikov, podľa ktorého HDP v 2. štvrťroku vzrástol oproti predchádzajúcemu kvartálu o jedno percento a medziročne o 4,1 percenta.

Hospodárstvo exportne orientovanej ekonomiky Slovenska v sledovanom období podporil zahraničný dopyt a tiež vyšší objem investícií. Tempo medziročného rastu spotreby domácností aj štátu proti 1. štvrťroku naopak spomalilo.

Slovenské ministerstvo financií očakáva na tento rok vzostup HDP o 4,1 percenta. Slovenská centrálna banka počíta so štvorpercentným rastom. To by znamenalo zrýchlenie tempa ekonomického rastu Slovenska z 3,4 percenta vlani.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.