Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2018, 11:45

Rezort dopravy intenzívne pracuje na zlučovaní diaľničnej spoločnosti a správy ciest

Obidve firmy spadajú pod ministerstvo dopravy, NDS má na starosti diaľnice a rýchlostné cesty a SSC cesty prvej triedy.

Rezort dopravy intenzívne pracuje na zlučovaní diaľničnej spoločnosti a správy ciest
Zdroj: TASR/Marko Erd

Na zlučovaní Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) a Slovenskej správy ciest (SSC) sa intenzívne pracuje. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Karolína Ducká.

"Proces zlučovania spoločností však nie je jednoduchý. Jeho výsledkom by mala byť jedna spoločnosť, ktorá bude zastrešovať cesty prvej triedy, rýchlostné cesty a diaľnice," opísala Ducká. Keďže z právnej formy ide podľa jej slov o zásadne odlišné subjekty, jednoduché zlúčenie nie je možné.

"Bude nevyhnutná aj novelizácia právnej úpravy, o rozsahu ktorej diskutujeme," dodala hovorkyňa. Od zlúčenia týchto spoločností očakáva ministerstvo úsporu a potom nasmerovanie viac peňazí do ciest, ktoré sa získajú efektívnejšou prípravou, prevádzkou a údržbou spravovaných cestných úsekov.

Obidve firmy spadajú pod rezort dopravy, NDS má na starosti diaľnice a rýchlostné cesty a SSC cesty prvej triedy. Kým NDS je akciovou spoločnosťou, ktorej 100-percentným akcionárom je ministerstvo dopravy, SSC je rozpočtová organizácia zriadená rezortom dopravy.

Minister ešte koncom roka 2016 uviedol, že zvažuje zlúčenie týchto dvoch firiem. Vlani v lete pritom šéf rezortu dopravy avizoval, že by chcel, aby zimnú údržbu v roku 2018 zabezpečovala už jedna spoločnosť, ktorá vzíde zo zlúčenia týchto dvoch firiem.

V rozpočte na tento rok majú SSC a NDS na správu, údržbu a opravy ciest a diaľnic naplánovanú sumu 64,1 milióna eur. Na investície majú obidve spoločnosti mimo eurofondov určenú na tento rok sumu 34,37 milióna eur.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.