Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2018, 00:00

V Amazone vznikli odbory, Slováci žiadajú viac peňazí

Zástupcovia zamestnancov logistického centra by chceli začať komunikovať o podmienkach a mzdách najneskôr v januári budúceho roka.

V Amazone vznikli odbory, Slováci žiadajú viac peňazí
Zdroj: Peter Mayer

Technologický gigant Amazon len pred pár dňami dosiahol biliónovú trhovú hodnotu, vlani zarobil 178 miliárd dolárov a po celom svete zamestnával takmer 570-tisíc ľudí. Zamestnanci v Seredi, kde má spoločnosť svoje najväčšie reverzné logistické centrum na svete, od Amazonu teraz žiadajú, aby im odkrojil viac zo svojich ziskov.

Seredský závod zamestnáva viac ako tisíc ľudí a stále prijíma nových. Časť z nich však už rok od otvorenia fabriky nie je spokojná s pracovnými podmienkami. Aj to bol dôvod, pre ktorý pred pár dňami založili odbory a od giganta žiadajú pre seredských zamestnancov viac peňazí. „Medzi naše priority patrí vyriešiť nadčasy, ktoré vnímame veľmi negatívne, rozvrh zmien aj lepšie platy pre zamestnancov,“ povedala pre HN odborová predáčka Moderných odborov Amazon Daniela Učňová.

Spoločnosť pritom zvyšovala platy v seredskej fabrike len minulý mesiac. Zamestnancom pridala od 11 do 20 percent, v závislosti od pracovnej pozície. „Naďalej pokračujeme v podnikaní ako zvyčajne, zatiaľ čo poskytujeme odborom zákonné práva,“ reagovala hovorkyňa spoločnosti Amazon pre strednú Európu Marzena Wieckowska s tým, že so zamestnancami vedú otvorený dialóg. Odborári zatiaľ nemajú predstavu o konkrétnych požiadavkách, ktoré predostrú vedeniu. Momentálne sa snažia pokryť čo najväčšiu časť zamestnaneckej základne. Ku kolektívnemu vyjednávaniu chcú pristúpiť najneskôr začiatkom budúceho roka.


Podľa Učňovej sú v podniku závažnejšie i menej háklivé témy. No tou najzávažnejšou, a zároveň dôvodom prečo odbory v Seredi vznikli, bolo podľa nej manipulovanie podniku s pracovným týždňom zamestnancov podľa sviatkov. „V decembri sme boli síce cez Vianoce doma, ale potom sme si tento počet dní museli v nasledujúcom mesiaci odrobiť a za sviatky sme neboli ohodnotení, aj keď sme ich mali v pracovnom týždni. Nič nám nedali navyše. Takisto to bolo s Veľkou nocou,“ tvrdí Učňová..

Invalidi, nadčasy, sviatky i zmeny
Pomalý

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.