Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2018, 00:00

Nitriansky Jaguar pohol ekonomikou: investície automobiliek zlomili rekord

Najnovšie čísla o našom hospodárení v druhom kvartáli priniesli jedno prekvapenie, a to vysoký nárast investícií. Také dobré čísla sa naposledy objavili počas boomu eurofondov alebo diaľnic.

Naposledy boli takéto dobré čísla investícií pred viac ako 10 rokmi. „Najväčším prekvapením zverejnených čísel boli investície,“ konštatuje analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Medziročne sa totiž zvýšili o viac ako 20 percent. Potiahli ich verejný aj súkromný sektor. Výrazne prispeli aj verejné investície, ktoré medziročne stúpli o 40 percent. Vyrovnávajú sa tak časom eurofondovej „horúčky“. „Vyššie čísla boli s výnimkou eurofondovej horúčky a diaľničnej horúčky spred roku 1998 zaregistrované iba raz: v prvom štvrťroku 2006,“ hodnotia dobré správy ekonómovia z Inštitútu finančnej politiky.

Nie je prekvapením, že investície vystrelili najmä vďaka automobilkám. „Dynamizujúcou zložkou, a to v oveľa väčšom rozsahu ako začiatkom roka, boli investície výrobcov dopravných prostriedkov,“ upozorňuje v komentári analytička Národnej banky Slovenska Anna Vladová. Kým v prvom štvrťroku dosiahli rast 48 percent, v tom druhom to bolo 345 percent. Dôvodom je zrejme dokončovanie nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover, ktorá by mala začať výrobu v posledných mesiacoch tohto roka. V nominálnom vyjadrení tieto investície presiahli jednu miliardu a zaznamenali svoju najvyššiu úroveň v histórii. A keďže súčasné investície sú zdrojom budúceho vývozu, pre Slovensko to môže znamenať, že dobré ekonomické časy sa nemusia skončiť.

Prognózy odborníkov veštia na najbližší rok rast približne na úrovni štyroch percent. Čo však môže slovenskú ekonomiku potrápiť, je podľa analytikov vysoká závislosť práve od automobiliek. Politici majú podľa nich práve teraz ideálny priestor na to, aby s tým niečo urobili.


Slovensko láme

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.