Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2018, 00:00

Problémový obchvat bude zrejme meškať

Po niekoľkomesačnom mlčaní sa koncesionár najväčšieho diaľničného projektu na Slovensku rozhodol reagovať na najzásadnejšie obvinenia. HN prinášajú prehľad najčastejších otázok týkajúcich sa nultého obchvatu Bratislavy.

Problémový obchvat bude zrejme meškať
Zdroj: TASR

1. Naváža zhotoviteľ do Dunaja škodlivý materiál?
Výstavbu ochvatu sprevádzajú od tohtoročnej jari podozrenia z porušovania environmentálnych noriem. Viacerí aktivisti si všimli, že do chránenej lokality Jaroveckého ramena navážajú stavebné stroje materiál, z ktorého hynú ryby. O pochybných praktikách hovoril verejne aj mestský poslanec a predseda dopravnej komisie na magistráte Jozef Uhler. Podľa neho konzorcium na čele so španielskou firmou Cintra do Dunaja naváža škvarový stavebný odpad, pričom dohodnutý malo štrk. V neskoršom rozhovore pre HN televíziu Uhler zopakoval, že videl zmluvy na dodávku takéhoto materiálu. Zhotoviteľ aj koncesionár stavby nechal tieto slová dlho bez reakcie. „Výsledky chemických testov vylúčili možnosť kontaminácie materiálov, ktoré sú použité v záplavovom území rieky Dunaj a nepreukázali žiadne prekročenie zákonom stanovených limitov, a to ani v lokalite Jarovecké rameno,“ obhajuje sa koncesionár stavby Zero Bypass. Bezchybnosť násypu podľa neho potvrdili laboratórne testy, prípadom sa však už zaoberá polícia.


2. Dodržiavajú stavitelia navrhnuté technické riešenie obchvatu?
Výstavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 sa podarilo vysúťažiť za mimoriadne výhodnú cenu. Necelých 60 kilometrov ciest vyjde štát na 1,7 miliardy eur. Pôvodné odhady prekračovali štyri miliar

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.