Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2018, 00:00

Firmy nedostatok ľudí ignorujú

Rekordná zamestnanosť na Slovensku môže znamenať aj kolaps podnikov, hovorí v rozhovore pre HN manažér úseku produktivity a zamestnanosti spoločnosti Trexima Jozef Krabáč.

Firmy nedostatok ľudí ignorujú
Zdroj: EIA

V súčasnosti na trhu práce pozorujeme trend nedostatku ľudí, a to naprieč celým spektrom. Ako môže oddelenie HR dopomôcť k uspokojeniu firemných potrieb?
HR oddelenia sú v tomto rozmere najvýznamnejšie, pretože z výrobných faktorov je najväčší nedostatok práve po zamestnancoch. Nedostatok, ktorý sa bude v nasledujúcich rokoch len prehlbovať. Mnohé firmy sú pred dôležitým krokom generačnej výmeny a je nevyhnutné, aby HR oddelenie vypracovalo plán na zabezpečenie dostatku zamestnancov. Mnohé firmy to však stále ignorujú a do budúcnosti im hrozí prevádzkový kolaps.

Aké sú šance napríklad pre automobilový priemysel, že naplní svoje rady zamestnancami na Slovensku?
Predpokladám, že sa mu to podarí, ale nebude to „lacné“ a nebude to len z tuzemských pracovných síl. V prípade pokračovania ekonomickej expanzie bude nielen automobilový priemysel musieť ďalej zvyšovať mzdy, aby prilákal dostatok zamestnancov, čoho dôsledkom môže byť ohrozenie iných odvetví, ktoré si nemôžu dovoliť zvyšovať mzdy takým tempom. Kľúčoví budú zahraniční pracovníci, ktorí môžu aspoň čiastočne sanovať nedostatok ľudí najmä v dlhodobo nedostatkových zamestnaniach.


Ktoré oblasti sú po priemysle najviac ohrozené nedostatkom ľudí?
Podľa prognóz vývoja na trhu práce sa do roku 2023 očakáva najvyššia potreba dopĺňania pracovných síl, teda pracovníkov, ktorých bude nutné doplniť na trh práce z radov absolventov, nezamestnaných, prípadne pracovníkmi zo zahraničia, v odvetví priemyselná výroba, a to takmer 120-tisíc osôb. Ďalším odvetvím je veľkoobchod a maloobchod; oprava motorových vozi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.