Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2018, 14:28

Imrecze prešiel do protiútoku. Na demagógiu budeme reagovať demagógiou, odkázal SaS

Opozičná strana podľa šéfa finančnej správy vo svojich tvrdeniach zavádza a na argumenty nereaguje.

Šéf finančnej správy František Imrecze sa rozhodol reagovať na vyjadrenia opozičnej strany SaS, ktorá podľa neho na argumenty reaguje demagógiou. "Veľmi ťažko sa na demagógiu strany SaS a pána Cvika reaguje vecnými argumentami. Neostáva mi nič iné, ako uplatniť ten istý princíp."

Imrecze za demagógiu SaS považuje najmä jej prepočty toho, čo by sa dalo za 300 miliónov eur postaviť. Práve to je suma, ktorú OLAF odporúča Európskej komisii vymáhať od Slovenska ako dodatočné clo. 

Ako uvádza, problém nezačal v roku 2013, kedy začína obdobie, ktoré rieši OLAF vo svojej správe. Imrecze pripomína už situáciu v roku 2006, kedy bolo na Slovensku preclených 280-tisíc ton čínskeho tovaru v priemernej cene 98 centov na kilogram.

Demagógia SaS

V roku 2013 to bolo následne 41-tisíc ton v priemernej cene 1,9 eura za kilogram a v roku 2014 to bolo dokonca 31-tisíc ton v priemernej cene 6,5 eura za kilogram. "To ukazuje, že sme urobili opatrenia aj medzi rokmi 2013 a 2014, kedy ešte neplatili pravidlá stanovené OLAFom," obhajuje postup finančnej správy Imrecze.

"Keby som aplikoval metodológiu OLAFu a demagogicky si zoberiem rok 2006, tak by ten doplatok mal hodnotu 840 miliónov eur," dodal na margo SaS.

"Tak ak SaS demagogicky tvrdí, že za roky 2013 až 2017 by sa dalo postaviť, 200 denných stacionárov a 300 škôlok, tak za rok 2006 by to bolo 900 škôlok a 600 denných stacionárov," opísal Imrecze s tým, že počas tlačovej konferencie upozornil na fakt, že rok 2006 bol posledným, kedy na poste námestníka generálneho riaditeľa colnej správy pôsobil Peter Cvik, ktorý dnes finančnú správu kritizuje.  

Podľa Imreczeho však problém vznikol ešte skôr. "OLAF vznikol v roku 2009 a od roku 2009 sa tomuto problému venuje. Tento problém tu existuje oveľa dlhšie, od roku 2003, kedy sa začal tento tovar preclievať."

Bude sa rozprávať so šéfom OLAFu

Riaditeľ finančnej správy bude o aktuálnom probléme diskutovať aj so šéfom OLAFu. "Ja som dnes inicioval stretnutie s najvyšším predstaviteľom OLAFu, kde si chcem zladiť stanoviská OLAFu z hľadiska metodológie výpočtu dodatočnej hodnoty cla a dohodnúť sa na ďalšom postupe tohto dialógu."

"Našim cieľom je, aby Slovensko nedoplatilo žiadne dodatočné clo Európskej komisii," uzavrel Imrecze.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.