Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 00:00

V cukre sme zatiaľ sebestační. Patrí medzi top komodity

Sektor cukru prechádza krízou, no pestovatelia pokračujú v takmer dvestoročnej tradícii produkcie. Potrebná je pomoc štátu.

V cukre sme zatiaľ sebestační. Patrí medzi top komodity
Zdroj: Reuters

Sektor cukru a cukrovej repy sa v poslednom roku otriasol v základoch. Zrušená minimálna cena cukrovej repy, úmyselne zvýšená produkcia cukru v Európskej únii zo strany veľkých pestovateľov a vysoké zásoby komodity vo svete – to všetko sú následky, ktoré so sebou prinieslo zrušenie výrobných kvót na cukor k 1. októbru minulého roka a ktoré sa priamo dotkli aj Slovenska. „Tendencia niektorých západoeurópskych krajín je taká, aby na seba strhli všetku výrobu a aby zanikli niektorí výrobcovia, ktorí im na spoločnom trhu zavadzajú a ktorých by chceli nahradiť,“ uviedol Róbert Kovács, predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska. Vyhliadky pre malú pestovateľskú krajinu, akou Slovensko oproti veľkým hráčom bezpochyby je, vyzerali viac než hrozivo.

Zatiaľ sme sebestační
Viac než 200 našich pestovateľov pestuje cukrovú repu na výmere 22 500 hektárov. Produkcia cukru zabezpečuje sebestačnosť našej krajiny na 120 percent. „Slovensko stále patrí medzi krajiny, ktoré si dokážu vyrobiť cukor do objemu jeho spotreby samy,“ uvádza Adrián Šedivý zo Slovenských cukrovarov v Seredi, ktorí spolu s Považským cukrom v Trenčianskej Teplej u nás vyrábajú cukor ako jediní.


Okrem

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.