Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2018, 00:00

Odvody po novom. Štát sprísňuje kontrolu pre firmy aj zamestnancov

Nový systém odvádzania odvodov sa dotkne viac ako 70-tisíc živnostníkov, má zabrániť optimalizácii zo strany firiem.

Odvody po novom. Štát sprísňuje kontrolu pre firmy aj zamestnancov
Zdroj: TASR

Robotník sa so zamestnávateľom dohodol, že bude dostávať mesačnú mzdu 500 eur, raz ročne však dostane vysoké odmeny, ktoré mu v konečnom dôsledku zvýšia plat o slušnú sumu. Táto prax, vďaka ktorej si zamestnávatelia mohli optimalizovať platbu odvodov, sa už čoskoro skončí.

Pozrite si aj archívne video z júla 2018, kedy Richter predstavil zmeny v kontrolách sociálnych zariadení:

​Zákon o ročnom zúčtovaní sa totiž posunul o krok bližšie k prijatiu, keďže ho včera schválil Sociálny výbor Národnej rady. Samotný minister práce Ján Richter však pripustil, že pôjde o dočasné riešenie a zákon o sociálnom poistení bude musieť prejsť zásadnou reformou.


Finálnym riešením má byť UNITAS
Po novom by sa odvody nemali počítať na základe výšky mesačného príjmu, ale toho celoročného. Zamestnávateľ bude platiť odvody za zamestnanca mesačne vo forme preddavku, na konci roka sa však vypočíta rozdiel medzi odvedenou sumou a sumou, ktorú by mal odviesť podľa skutočného príjmu za daný rok. Prípadný nedoplatok bude treba doplatiť. Vďaka súčasnému systému totiž firmy mohli zákon obísť tak, že v jednom mesiaci ľuďom vyplatili vysoké odmeny. Odvody sa však počítajú iba do sedemnásobku minimálnej mzdy, nad túto hodnotu sa už ich výška nemení. „Ročné zúčtovanie sociálneho poistenia bude efektívnym nástrojom na zamedzeni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.