Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 00:00

Zamestnanec a živnostník v jednom zaplatí oveľa viac

Zamestnanci, ktorí zároveň podnikajú na živnosť, budú platiť odvody z oboch činností.

Zamestnanec a živnostník v jednom zaplatí oveľa viac
Zdroj: Pavol Funtál

Účtovník môže byť natrvalo zamestnaný v audítorskej firme a popritom si ako živnostník privyrábať. Keďže hodnota tohto zárobku zvyčajne nedosahuje výšku minimálneho vymeriavacieho základu, odvody platí iba zo svojej pevnej práce. Po novom sa však systém mení a odvody sa budú platiť aj z tohto druhého príjmu. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá zavádza ročné zúčtovanie odvodov a bude predložená na aktuálnej schôdzi parlamentu.


Odvody pribudnú
Práve ľudí, ktorí majú pevné zamestnanie a privyrábajú si ako živnostníci, sa výrazne dotkne nový systém. Ako upozorňuje Peter Huba zo Slovenskej komory daňových poradcov, po novom tak budú platiť odvody za obe činnosti. „To je rozdiel oproti ročnému zúčtovaniu zdravotného poisteni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.