Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 00:00

Štát chce zvýhodniť nové elektrobusy nižším mýtom

Autobusy na elektrinu budú za diaľnice platiť najmenej. Aj napriek tomu vidí expert ich budúcnosť hlavne v mestách.

Štát chce zvýhodniť nové elektrobusy nižším mýtom
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Elektromobilitu chce podporovať aj ministerstvo dopravy. Vyplýva to z predbežných informácií o návrhu zákona, ktorý na rezorte v súčasnosti pripravujú. Novela sa zaoberá predovšetkým budúcim vývojom sadzieb mýta, úpravou pokút za jeho nezaplatenie, no zároveň sa do zoznamu vozidiel dopĺňajú aj elektromobily. Ak zákon prejde vo forme, v akej ho dnes opisuje rezort dopravy, elektrobusy či kamióny s alternatívnym pohonom zaradí do najnižšej možnej mýtnej sadzby. Na dopravcov má táto zmena pôsobiť motivačne.

Len mýto nepomôže
Elektromobilitu podporuje vláda najmä vo forme jednorazových dotácií. O finančnú pomoc na nákup elektricky hnaných áut mohli žiadať záujemcovia rezort hospodárstva, uspelo ich vyše 800 a celkovo vyčerpali 3,5 milióna eur. „Ministerstvo hospodárstva podporilo výhradne nákup elektromobilov a plug-in hybridných vozidiel. Elektrobusy do projektu zahrnuté neboli,“ priznáva hovorca rezortu Maroš Stano. Najnovšie motivačné opatrenie z dielne ministerstva dopravy má však povzbudiť firmy, aby nakupovali elektromobily, ktoré podliehajú povinnosti platiť mýto – teda predovšetkým

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.