Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 11:50

Sestry odpracujú stovky hodín nadčasov, OĽaNO im chce výrazne zvýšiť mzdy

Národné centrum zdravotníckych informácií v súčasnosti eviduje v slovenskom zdravotníctve 31-tisíc sestier.

Sestry odpracujú stovky hodín nadčasov, OĽaNO im chce výrazne zvýšiť mzdy
Zdroj: TASR/Marko Erd

Okrem materiálno-technického zabezpečenia budov nemocníc je potrebné venovať pozornosť aj personálu, žiadajú zástupkyne zdravotných sestier a pôrodných asistentiek.

V súčasnosti totiž v mnohých nemocniciach dodržiavajú normatívy iba vďaka tomu, že odpracujú stovky hodín nadčasov. Jedným z navrhovaných riešení, ktoré podporilo hnutie OĽaNO, je navýšenie platov o približne 20 percent.

Podľa Eleny Červenákovej, poslankyne Národnej rady a zástupkyne zdravotných sestier v parlamente, do štyroch rokov odíde do dôchodku vyše šesťtisíc a do desiatich rokov odíde takmer 11-tisíc zdravotných sestier.

Národné centrum zdravotníckych informácií v súčasnosti eviduje v slovenskom zdravotníctve 31-tisíc sestier, z toho tretina má viac ako 50 rokov. Navyše, sme jediná krajina v Európskej únii, kde klesá počet sestier. Ako upozorňujú viaceré zdravotnícke organizácie, hlavným dôvodom tohto úbytku je značná migrácia do zahraničia za lepšími sociálnymi a finančnými podmienkami.

Poslanci hnutia OĽaNO preto žiadajú uzákonenie navýšenia základnej zložky mzdy zo 738,72 eur na 957 a v najvyššej platovej kategórii zvýšenie z 912 na 1144,8 eur. Podľa prepočtov hnutia by celkové náklady na takéto zvýšenie miezd v budúcom roku stáli štát asi 100 miliónov eur.

„Je to dlhodobý problém, ktorý sa u nás dlhodobo nerieši. Tento návrh zmeny zákona je jedným z deviatich opatrení na adresovanie katastrofálneho nedostatku sestier a pôrodných asistentiek, ktorý sme navrhli vtedajšiemu ministrovi zdravotníctva Druckerovi už v roku 2016,“ pripomenula Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.