Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2018, 00:00

Smart riešenia pomôžu lepšie plánovať a hospodáriť

Zamýšľanú výstavbu v meste treba dostať občanom do mobilov, tvrdí v rozhovore pre HN viceprimátor Popradu Igor Wzoš.

Smart riešenia pomôžu lepšie plánovať a hospodáriť
Zdroj: TASR

Čím majú byť charakteristické smart cities? Pre ľudí sa ich symbolom stali hlavne inteligentné lavičky.

Pri masovej komunikácii je vždy potrebné ikonizovať novozavádzané pojmy. Aj v tomto prípade sa to zviezlo do toho najjednoduchšieho symbolu, pretože je to veľmi zložitá a komplexná problematika. Dodnes ani nemáme presný slovenský ekvivalent slovného spojenia smart cities. Pomenovať to ako inteligentné mesto je veľmi nedostačujúce. Je to obrovský komplex procesov, ktoré sa stanú pre ľudí jednoduchšími a dostupnejšími. Cieľom konceptu je zlepšovať kvalitu života v meste a technológie sú nástrojom, ako to docieliť. Ja vnímam smart cities tiež ako najreálnejší možný krok k priamej demokracii. Svojimi smart telefónmi alebo smart tabletmi dokážeme ovládnuť čoraz viac procesov v spoločnosti, a to veľmi efektívne. Otázkou je, do akej miery to bude ešte rozhodovanie ľudí a kde už digitálnej platformy smart riešení v mestách.

Aké technológie na to dokážete použiť?
Poviem to na príklade. Zoberte si napríklad verejné osvetlenie – jediné, čo dnes dokáže, je buď svietiť, alebo nesvietiť. Ale tieto stĺpy môžu zároveň slúžiť napríklad ako meteostanica. Meteostanice majú dnes senzory, ktoré okrem teploty a vlhkosti vedia merať aj prašnosť, čo je pre mesto užitočný údaj. Vodiči ocenia, že stĺpy s osvetlením dokážu monitorovať voľné parkovacie miesta. A veľmi dôležité tiež je, že sa dá do nich zabudovať dobíjacia stanica na elektromobily. To je ďalší krok k podpore elektromobility a zlepšeniu ovzdušia v mestách. Pred desiatimi rokmi sme začínali používať smart telefóny ako nový rozmer mobilných zariadení, ktoré sa dnes stali akýmisi ovládačmi k nášmu životu. Cez svoj mobil alebo tablet dnes dokážem ovládať svoj život do značnej miery. Ak otvoríme mestá týmto technológiám v rozumných riešeniach, je dosť možné, že politici budú naozaj slúžiť našim záujmom. Ja by som sa toho ešte veľmi rád dožil.


Tieto projekty znamenajú hlavne výdavky na strane mesta. Majú vaše investície návratnosť?
Momentálne pracujeme na koncepte verejného osvetlenia pre sídlisko, kde žije 20-tisíc ľudí. Keby sa tam nainštalovalo 1 400 svietidiel, stálo by to zhruba osem miliónov. Rátali sme aj s káblami na nabíjanie, o ktorých som hovoril. Takto nám vlastne v rámci mesta vznikne autonómna distribučná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.