Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2018, 00:00

Poukazy nakopnú nielen hoteliérov, ale aj slovenskú ekonomiku

Šeky na dovolenky nie sú žiadnou novinkou, podobný návrh existoval už v roku 2008. Tvrdí v rozhovore pre HN Marek Harbuľák, generálny manažér Zväzu hotelov a reštaurácií Slovenska.

Poukazy nakopnú nielen hoteliérov, ale aj slovenskú ekonomiku
Zdroj: Peter Mayer

Poslanci posunuli novelu zákona o cestovnom ruchu do druhého čítania. Tá hovorí aj o zavedení rekreačných poukazov, ktoré dostávajú čoraz reálnejšie kontúry. Ako vnímate tento posun?
Tento návrh má podporiť domáci cestovný ruch, čiže motivovať a zvýšiť dopyt po dovolenke na Slovensku. Prvý takýto legislatívny návrh bol pripravený už v roku 2008 v rámci balíka krízových opatrení. Nejde teda o žiadnu novinku. Vytvorenie tohto nástroja je definované aj v takzvanej veľkej stratégii rozvoja cestovného ruchu, na obdobie rokov 2013 – 2020, ktorá bola schválená ešte predchádzajúcou vládou. Návrh na zavedenie rekreačných poukazov je realizáciou dlhodobej požiadavky sektora. Aj preto tento návrh vnímame pozitívne.

Sú podľa vás slovenskí zamestnávatelia a ich zamestnanci pripravení aj na ich novú, povinnú formu?
V roku 2008 bol pripravovaný prvý takýto návrh. Odvtedy tvrdíme, že ak tu máme mať nástroj na podporu domáceho cestovného ruchu, na ktorý by mal prispievať zamestnávateľ, musí spĺňať dve základné kritéria – dobrovoľnosť a daňové i odvodové zvýhodnenie. Takýto bol aj pôvodný návrh. Na stretnutí s predsedom parlamentu sme sa snažili poukázať aj na to, že zamestnávatelia vo všeobecnosti ťažko prijímajú nové povinnosti. Hlavnou motiváciou má byť, aby to bol daňový náklad oslobodený od odvodov. Z tohto dôvodu sme sa snažili presadiť, aby návrh bol pre zamestnávateľa na báze dobrovoľnosti. Zo stretnutia sme odchádzali s informáciou, že n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.