Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2018, 12:55 Aktualizované dňa 17.09.2018 o 13:45

Fico: Ak neprejde ústavný zákon o dôchodkovom strope, aktívne podporíme petíciu za referendum

Priorita Smeru je prijať ústavný zákon o dôchodkovom strope, ak neprejde, strana má pripravené iné možnosti.

Fico: Ak neprejde ústavný zákon o dôchodkovom strope, aktívne podporíme petíciu za referendum
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Návrh na ústavné zastropovanie veku odchodu do dôchodku by sa mohol v parlamente dostať do druhého čítania. Naznačujú to podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica rokovania s politickými stranami.

Obyčajná väčšina potrebná na posunutie zákona do druhého čítania by mala byť podľa neho v Národnej rade (NR) SR dosiahnuteľná. Fico to uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave.

"Šanca, že by tento zákon mohol prejsť do druhého čítania, je pomerne vysoká," konštatoval Fico. Zdôraznil, že Smer-SD to považuje za hodnotovo veľmi dôležitú vec. Zároveň poďakoval koaličnej SNS, ktorá návrh tiež podporí. Rešpektuje však, že ďalší koaličný partner - Most-Híd, má na túto tému iný odborný názor.

"Na druhej strane je však dôležité, že Most-Híd nepovažuje naše pokusy o získanie opozičných hlasov k tomuto ústavnému zákonu za porušenie koaličnej zmluvy," dodal Fico. Rokovania s opozičnými stranami vedie podľa jeho slov jeden z predkladateľov tohto návrhu, poslanec Smeru-SD Ján Podmanický.

"Rokovania naznačujú, že obyčajná väčšina je dosiahnuteľná, pokiaľ ide o hlasovanie v prvom čítaní," opísal Fico. Potom bude podľa neho dôležité, aby si politické strany v druhom a treťom čítaní opäť sadli a rokovali o úpravách, ktoré by umožnili podporu zákona aj u inej časti opozície.

Návrh ústavného zákona v súčasnosti hovorí o zastropovaní veku odchodu do dôchodku na hranici 64 rokov pri mužoch aj ženách. "Sme pripravení v druhom a treťom čítaní pristúpiť k pozmeňujúcim návrhom, napríklad v tom duchu, že žena by bola zvýhodnená, pokiaľ ide o odchod do dôchodku za predpokladu, že má deti," avizoval predseda Smeru-SD.

Strana však musí byť podľa Fica pripravená aj na variant, že by návrh ústavného zákona na zastropovanie dôchodkového veku neprešiel. Možnosťou je napríklad zaviesť dôchodkový strop obyčajným zákonom.

Rok a pol pred parlamentnými voľbami by to však podľa Fica bolo krátkozraké. "A potom sa v prípade zmeny politickej garnitúry pozerať na to, ako sa tento zákon zase mení alebo ruší. Naša priorita je jasná, prijať ústavný zákon aj v druhom, aj v treťom čítaní," zdôraznil Fico.

Pokiaľ však nezíska návrh podporu v prvom čítaní, Smer-SD chce podporiť iniciatívu odborárov, ktorí zbierajú podpisy na vyhlásenie referenda na zastropovanie dôchodkového veku. "Ak dôjde k tomu, čo by sme neradi videli, že sa nedohodneme a zákon nezíska podporu ani v prvom čítaní, strana Smer-SD aktívne pristúpi k podpore petičnej akcie odborárov," priblížil Fico.

Strana bude podľa jeho slov vysvetľovať svojim voličom, aby petíciu podpísali, nech sa čo najrýchlejšie vyzbiera potrebných 350 000 podpisov a môže sa pristúpiť k referendu. Sám Fico petičný hárok v pondelok podpísal.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.