Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2018, 00:00

Železničiarom horeli rušne. Dôvodom má byť ich vek

Investičný dlh do rušňov alebo nevyškolený manažment. Dôvodov, prečo sa Železniciam kopia prešľapy, je viacero.

Železničiarom horeli rušne. Dôvodom má byť ich vek
Zdroj: Dreamstime

Prestupujte do vlakov, v cieli budete rýchlejšie, vyzýva vodičov minister dopravy aj bratislavský župan. V hlavnom meste a okolí sa totiž stavia vo veľkom – diaľničiari stavajú križovatku Triblavina, španielska firma Cintra zasa v rámci výstavby obchvatu prekope križovatku Prievoz priamo v meste.

Pozrite si, ako vyzerá zrekonštruovaná čakáreň na Hlavnej stanici v Bratislave:

Do toho sa župa a magistrát pridávajú s opravou vozoviek. „Keď ľudia uvidia, čo ich čaká, tak podľa mňa pochopia, že verejná doprava im zaručí väčší komfort a istotu, že sa dostanú načas do práce,“ vyhlásil v nedávnom rozhovore pre HN predseda kraja Juraj Droba. Len o pár týždňov neskôr však boli cestujúci vo vlakoch svedkami viacerých vážnych prešľapov.

Nepripravený manažment
Je neakceptovateľné, aby sa cestujúci stali rukojemníkmi Železníc v prípade krízových situácií, uviedlo pre HN ministerstvo dopravy. Narážalo tým na desiatky uviaznutých cestujúcich vo vlaku z Bratislavy do Košíc, ktorý strhol trakčné vedenie. Internetom sa krátko po incidente začali šíriť rozhorčené reakcie ľudí, ktorí hodiny čakali vo vlaku potme, bez vody a možnosti ísť na toaletu.

„Išlo skutočne o extrémnu situáciu, keďže ľudia museli na vlastné riziko vyskakovať z vlaku a presúvať sa po koľajach,“ komentuje bývalý riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Pavel Kravec. S ministrom dopravy súhlasí v tom, že zlyhanie je jednoznačne na strane manažmentu štátneho dopravcu.

„Je paradoxom, že technický pokrok na železniciach zároveň znamená väčšiu závislosť od zdrojov. Dnes bez elektriny v moderných vozňoch neotvoríte ani dvere alebo okno, čo je v krízových situáciách na obtiaž,“ tvrdí Kravec.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.