Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2018, 00:00

Nová vlna úľav na prácu pre cudzincov, Richter plánuje skrátiť ich schvaľovanie

Vládny dokument predstavuje opatrenia, ktoré skracujú lehoty a znižujú počet potrebných dokumentov na zamestnávanie ľudí z tretích krajín.

Nová vlna úľav na prácu pre cudzincov, Richter plánuje skrátiť ich schvaľovanie
Zdroj: TASR

Ak chce u nás pracovať niekto z Ukrajiny, musí si pripraviť dávku trpezlivosti. Vybavenie povolenia na pobyt a prácu totiž môže trvať aj tri mesiace. Radšej sa preto rozhodne pre susedné Poľsko či Česko, kde môže všetko vybaviť za pár týždňov.

V HNtelevízii si pozrite aj archívny rozhovor so šéfom Matadoru, ktorý hovorí o potrebe zamestnávania cudzincov:

Slovenské firmy tak prichádzajú o potenciálnu pracovnú silu, ktorá by obsadila voľné pozície. Ako však ukazuje nová Stratégia pracovnej mobility cudzincov, ktorú predložilo do pripomienkového konania ministerstvo práce, celý proces by sa mal skrátiť z troch na maximálne jeden mesiac.


„Pravda je taká, že ten proces netrvá tri mesiace, ale vyše pol roka, keďže sú tam rôzne iné doklady, ktoré treba pripraviť. Je mimoriadne komplikovaný, preto vítam každý krok, ktorý by ho mal zjednodušiť,“ uviedol spoločník firmy KON-RAD Pavol Konštiak. Stratégia totiž okrem skrátenia lehôt obsahuje viacero iných opatrení.


Práca pre cudzincov jednoduchšie
Zníženie lehoty na získanie povolenia
Doklady o vzdelaní už nebude treba
Vodiči nebudú potrebovať ubytovanie

Zohnať vodiča na Slovensku je takmer nemožné. Dopravné firmy ich preto hľadajú v zahraničí, kde záujemcov často nájdu. Reálne k nám však príde iba veľmi malý počet, väčšina vodičov totiž stratí trpezlivosť pri vybavovaní povolenia. To môže trvať aj tri mesiace,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.