Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2018, 00:00

Región potrebuje podniky s pridanou hodnotou

Nedostatok pracovnej sily brzdí ekonomický rozvoj Trnavského kraja

Región potrebuje podniky s pridanou hodnotou

Miera nezamestnanosti je tu najmenšia spomedzi všetkých krajov na Slovensku. Z najaktuálnejších dát ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vyplýva, že predstavuje 2,6 percenta. Aj preto však trnavský región trápi nedostatok kvalifikovaných ľudí. Príchod veľkého investora je preto otázkou, ktorú mnohí vnímajú opatrne. Takýto krok by mal byť podmienený jeho pridanou hodnotou. Na diskusii v rámci podujatia Top 10 firiem regiónu to uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Hodnota verzus lacná sila
Realitou je totiž skupovanie pozemkov v bezprostrednej blízkosti piešťanského letiska nemeckou automobilkou Porsche. Už koncom minulého roka sa špekulovalo o novom závode na výrobu komponentov pre elektromobily, ktorý môže byť aj vďaka týmto indíciám bližšie k realite. Tento investor podľa jeho slov totiž vie, že ide o región s malou nezamestnanosťou. „Takéto investície majú pridané hodnoty, ktoré by nás ako región mali určite tešiť,“ uviedol trnavský župan.


Potrebu podobného investora vyzdvihol aj Patrik Ferko, riaditeľ oddelenia auditu spoločnosti Deloitte. „Prečo sú Srbi či Rumuni ochotní prísť robiť za nízke mzdy? Hodnota práce, ktorú vygenerujú, je príliš malá,“ priblížil Ferko s tým, že investor s väčšou pridanou ho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.