Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2018, 19:00

Bude to niečo stáť, priznal Erik Tomáš. Z čoho chce Smer zastropovanie dôchodkov zaplatiť?

  • S Erikom Tomášom sme sa v HNtelevízii rozprávali o návrhu ústavného zákona na zastropovanie veku odchodu do dôchodku.
  • Bude podľa neho prijatý ústavný zákon, ktorý má určiť strop na odchod do dôchodku na hranici 64 rokov?
  • A ako to plánuje Smer financovať?
  • Odpovede Erika Tomáša sa dozviete v rozhovore.

O zastropovaní veku odchodu do dôchodku, ktoré presadzuje najmä najsilnejšia vládna strana Smer s podporou viacerých subjektov vrátane opozičných, sme sa v HNtelevízii rozprávali s poslancom strany Roberta Fica Erikom Tomášom, ktorý je spoluautorom tejto novely Ústavy.

"Trochu sa strácajú dva dôležité momenty, ktoré tento návrh má priniesť," vyhlásil Tomáš o zákone, ktorý zatiaľ v prvom čítaní prešiel hlasmi 93 poslancov parlamentu. Ide o zakotvenie minimálnej mzdy v Ústave a uznanie, že dôchodkový systém na Slovensku stojí na troch pilieroch, čo je podľa neho podanie ruky smerom k pravici.

"Teda priznávame aj ten druhý dôchodkový pilier, ktorý bol z našej strany už mnohokrát veľmi kritizovaný a upravovaný. Stále trváme na tom, že opodstatnene," priblížil.

Podľa Tomáša je zastropovanie dôchodkového veku "vyslovene" sociálne opatrenie. "My priznávame, že to bude niečo stáť, ale nemôžeme dovoliť, aby ľudia pracovali až, ako sa hovorí, do smrti," vyhlásil.

A z čoho chce Smer zastropovanie dôchodkov zaplatiť? "Výdavky na dôchodky budú klesať až do roku 2035 - 36, potom príde generácia takzvaných Husákových detí, to sú tie silné ročníky. A po tých Husákových deťoch sa to zase trošku zastabilizuje," tvrdí poslanec Smeru v rozhovore.

Tvrdí, že je dostatok času na reformy a štrukturálne zmeny v dôležitých oblastiach, aby sa náklady na zastropovanie dôchodkov vykompenzovali. "Aj keď hovorím jedným dychom, tvrdíme, že každé sociálne opatrenie vrátane tohto niečo bude stáť," dodal.

"Peter Kažimír (minister financií, pozn. red.) už pred letom, keď sa diskutovalo o tejto téme, povedal, že by bolo vhodné a Inštitút finančnej politiky to potvrdil, ten dôchodkový strop naviazať na zákon o dlhovej brzde. To znamená, že keby išli v súzvuku a ten dlh by sa nenáležite zvyšoval aj kvôli dôchodkovému stropu, tak by sa pristúpilo k prehodnoteniu tohto opatrenia," vyjadril sa Tomáš.

Viac sa dozviete v rozhovore.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.