Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2018, 00:00

Volkswagenu sa sťaží boj o nové modely áut

Pre zaniknuté Konto pracovného času, ktoré zabezpečovalo spoločnosti flexibilitu, hrozia odbory štrajkom.

Volkswagenu sa sťaží boj o nové modely áut
Zdroj: TASR

Minuloročné ukončenie ostrého štrajku vo výrobe malo zabezpečiť slovenskému Volkswagenu pokoj na viac ako dva roky. Po necelom roku a pol sa však v závode hovorí o zastavení výroby opäť. Dôvodom má byť aktuálne zníženie skupinového ohodnotenia zamestnancov. „Uvidíme, ako bude vedenie reagovať na náš nesúhlas. Ak nezmenia postoj, pristúpime k tvrdším krokom. Formy môžu byť rôzne. Napríklad protest, no sme schopní aj zastaviť výrobu,“ konštatuje odborový predák Moderných odborov Zoroslav Smolinský.

Vyššie náklady, nižšie príplatky
Sporné skupinové ohodnotenie vo výške päť až desať percent tvorí jednu zložku z celkovej mzdy zamestnanca. Zároveň výška skupinového ohodnotenia podľa Smolinského závisí od zaradenia zamestnanca do organizačnej štruktúry, alebo od hodnotenia najbližšieho priameho nadriadeného vedúceho zamestnanca. O túto výhodu by zamestnanci mali prísť a na výplatnej páske by mal každý pracovník vidieť skupinové ohodnotenie na úrovni garantovaných piatich percent a nič viac.

Volkswagen tvrdí, že daný krok je výsledkom zaniknutého Konta pracovného času, v dôsledku čoho malo nepodpísanie dohody negatívny vplyv na náklady spoločnosti. V kolektívnej zmluve automobilky je totiž uvedené, že skupinové ohodnotenie do desiatich percent bude vyplácané pri splnení podmienky šetrenia jedného percenta priamo riadených nákladov na úrovni firmy ako celku. To však aktuálne firma nedokáže splniť. Odbory už avizovali, že budú od zamestnávateľa veľmi dôsledne vyžadova

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.