Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2018, 00:00

Zeleniny je málo. Treba sa pripraviť na zdražovanie

Nedostatok úrody a rastúce ceny výrobných nákladov sa zrejme čoskoro dotknú obľúbených zeleninových produktov.

Zeleniny je málo. Treba sa pripraviť na zdražovanie
Zdroj: Reuters

Konzervy, zaváraniny, kečupy a ďalšie výrobky s obsahom zeleniny podľa všetkého zdražejú. Suché a horúce počasie, ktoré tento rok potrápilo poľnohospodárov, však nie je jediným faktorom, ktorý na to bude mať vplyv. „Pri súčasných cenách nebude možné vyrábať rovnako kvalitné produkty ako v minulosti,“ potvrdzuje Peter Rišňovský z konzervárne A+Z Rišňovský, Halász, ktorá je z piatich členov konzervárenského zväzu najväčším spracovateľov zeleniny na Slovensku.

Kečupy aj paštéty
Česká spoločnosť Hamé pred pár dňami avizovala, že pravdepodobne bude musieť čoskoro zdvihnúť ceny pri časti svojich výrobkov. Hamé má nielen v Česku, ale rovnako i na Slovensku vedúcu pozíciu na trhu paštét, kečupov, konzervovanej zeleniny, džemov či detských výživ. Práve preto hrozí, že čoskoro aj Slováci na pultoch nájdu drahšie produkty, ktoré mnohí konzumujú denne. „Hamé kvôli suchu a nedostatku surovín vyrobilo asi o desatinu menej nakladanej zeleniny než vlani,“ informuje hovorca spoločnosti Petr Kopáček.


Podobná situácia s úrodou zeleniny je aj u nás a v ďalších európskych krajinách. „Horúčavy na jar a počas zberu sa podpísali pod množstvo zeleniny a v niektorý

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.