Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2018, 11:34

Každé tretie miesto je v ohrození. Roboty a stroje môžu Slovákov pripraviť o prácu

  • Automatizáciou je ohrozená najmä stredná a východná Európa.
  • Nahradzované by podľa OECD mohli byť menej kvalifikované profesie.
  • Čím vyššia potreba vzdelania a praxe, tým je menšia pravdepodobnosť náhrady strojmi.
Každé tretie miesto je v ohrození. Roboty a stroje môžu Slovákov pripraviť o prácu
Zdroj: Peter Mayer

Stredná a východná Európa bude v nasledujúcich rokoch čeliť významnému vplyvu automatizácie a náhrade mnohých súčasných pracovných miest strojmi.

Najvýraznejšie by to podľa najnovších údajov OECD (Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) malo postihnúť Slovensko, pričom ohrozených je až 34 percent pracovných miest.

Najmenší dosah sa očakáva v škandinávskych krajinách, napríklad v Nórsku sa to dotkne len zhruba šesť percent súčasných pracovných pozícií. Uvádza to v komentári Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Podľa nej ohrozená je najmä stredná a východná Európa. Robotizácia výraznejšie zasiahne pracovné miesta v 21 krajinách OECD. Na druhej strane, najmenej postihnuté budú škandinávske krajiny, ale aj Veľká Británia, Severná Amerika či Nový Zéland.

Regióny, ktoré sa vyznačujú nízkou ohrozenosťou automatizáciou, sú tie, kde sú ľudia s vyšším vzdelaním, majú väčší počet pracovných miest v službách a sú viac urbanizované.

Automatizácia pracovných pozícií sa líši aj v regionálnom meradle. Na Slovensku je najviac ohrozených pozícií na západe krajiny, a to až 40 percent súčasných miest. Nahradzované by podľa OECD mohli byť menej kvalifikované profesie.

Nenahraditeľné povolania

Naopak, profesie ako učitelia, zdravotné sestry, terapeuti, fyzioterapeuti či doktori zostanú vždy nenahraditeľnými. Čím vyššia potreba vzdelania a praxe, tým je menšia pravdepodobnosť náhrady strojmi.

Roboty sú podľa európskych odborov nádejou na skrátený pracovný týždeň najmä vo veľkých továrňach, a to aj pri zachovaní platov. Aktuálne najohrozenejšími pracovnými pozíciami sú pracovníci vo fastfoodoch, v call centrách či obsluhovači strojov.

Počet robotov v prevádzkach rastie

Štúdia OECD ale zároveň tvrdí, že 60 percent regiónov v 21 krajinách OECD vytvorilo od roku 2011 viac pracovných miest s nízkym rizikom automatizácie ako tých, ktoré sú výrazne ohrozené náhradou strojmi.

Začiatkom tohto storočia bolo každý rok zaradených do prevádzky zhruba 100 tisíc priemyselných robotov. V roku 2016 ich bolo vyrobených a zaradených už vyše 300 tisíc.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.