Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2018, 11:35

Mikloš: Fico si kupuje popularitu. Vypomstí sa nám, že sme nevyužili vysoký ekonomický rast

  • V HNtelevízii sme sa rozprávali s ekonómom, exministrom financií a poradcom ukrajinského premiéra Ivanom Miklošom. 
  • Ako vyzerajú ekonomické vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou?
  • Prichádza kríza z rozvojových ekonomík a môže nás stiahnuť so sebou?
  • Ako hodnotí Ivan Mikloš rozpočtové hospodárenie Slovenska?

Ekonóm a exminister financií Ivan Mikloš v súčasnosti pôsobí ako poradca ukrajinského premiéra. V rozhovore pre HNtelevíziu povedal aj to, aké sú v súčasnosti ekonomické vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom. "Pred piatimi rokmi bolo Rusko najdôležitejším partnerom Ukrajiny. Od anexie Krymu a agresie na východe Ukrajiny dochádza k rapídnemu poklesu obchodných vzťahov," hovorí Mikloš.  

To, čo sa dnes deje v rozvojových ekonomikách, nemusí zatiaľ podľa Mikloša spôsobiť recesiu.  

"Je isté, že recesia príde, aj kríza je nevyhnutná. Otázne je, či recesia prerastie do krízy takých rozmerov, ako sme boli svedkami pred desiatimi rokmi. A to nevie nikto," uviedol bývalý minister financií. 

Zdrojom neistoty je dnes podľa Mikloša udržateľnosť či neudržateľnosť ekonomickej architektúry, ale aj tej politickej. "Veľká hrozba do budúcnosti spočíva v narastajúcom protekcionizme Spojených štátov," dodáva. 

Mikloš sa vyjadril aj k rozpočtovému hospodáreniu Slovenska. "Je smutné, že napriek tomu, že od roku 2006 máme rekordný a absolútne neporovnateľný nárast príjmov a výdavkov, ministerstvo financií a vláda neboli schopné dodržať svoj vlastný plán, ktorý si v roku 2014 dali a to bol vyrovnaný rozpočet do roku 2017," hovorí Mikloš.

"Peňazí bolo omnoho viac ako vláda sama predpokladala, že v rozpočte bude mať, napriek tomu nedokázala splniť svoj vlastný cieľ vyrovnaného rozpočtu a posunuli to do roku 2019. Málokto verí, že v roku 2019 bude vyrovnaný rozpočet, pretože to bude predvolebný rok," tvrdí Ivan Mikloš na adresu vlád Smeru. 

Mikloš si myslí, že Slovensko nedokázalo využiť dobré ekonomické časy na to, aby ozdravovalo ekonomiku a to sa nám môže v budúcnosti vypomstiť. "Nevyužili sme vyše 10 rokov vysokého ekonomického rastu. Nedokázali sme si vytvoriť predpoklady pre úspešnosť v budúcnosti. Vidíme, akým spôsobom si Robert Fico ide kupovať popularitu opatreniami, ktoré bude ťažké rušiť po akýchkoľvek ďalších voľbách," uviedol Mikloš.  

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.