Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2018, 13:33 Aktualizované dňa 25.09.2018 o 15:38

Ekonomika bude rásť, Slováci zarobia viac. NBS však varuje pred horšími časmi

Nedostatok pracovnej sily, ale tiež výraznejšie zvyšovanie platov vo verejnom sektore spôsobí počas jesene na Slovensku nárast priemerných platov. Za celý rok 2018 by sa mali navýšiť o 0,4 percenta.

Podľa prognóz Národnej banky Slovenska (NBS) na tretí štvrťrok tohto roka, chýba na našom pracovnom trhu viac ako 80-tisíc pracovníkov, čo je približne aktuálny počet obyvateľov Nitry alebo Banskej Bystrice.

Chýbajúca ľudská sila tak tlačí na zvyšovanie platov. "Mzdové náklady boli revidované nahor. Do roku 2020 by mali kumulatívne vzrásť o 21 percent, pričom produktivita práce by sa mala zvýšiť miernejšie," vysvetľuje guvernér NBS Jozef Makúch. Absencia ľudí však okrem toho spomaľuje aj rast hrubého domáceho produktu o jedno celé percento. Makúch dopĺňa, že to môže mať v dlhšom horizonte dopad na našu konkurencieschopnosť.

Rast HDP aj zamestnanosti

NBS však i napriek tomu očakáva, že rast hrubého domáceho produktu v strednodobom horizonte neklesne pod štyri percentá. V budúcom roku sa dokonca ešte navýši o pol percenta, k čomu pomohli vyššie súkromné investície, tvorba hrubého fixného kapitálu, rýchlejšie čerpanie eurofondov, ale aj navýšenie investícií do automobilového priemyslu.

"Naopak, slabšiu dynamiku zaznamenala súkromná spotreba, ktorá nenaviazala na silný rast mzdovej bázy," pokračuje Makúch. V budúcnosti by sa to však malo zmeniť a domáca spotreba bude vyššia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.