Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2018, 14:24

Železničnej spoločnosti hrozí vysoká pokuta. Mala brániť európskej kontrole

  • Európska komisia kvôli možným kartelom pred dvoma rokmi uskutočnila neohlásené prehliadky v Českej republike, na Slovensku a v Rakúsku.
  • EK obvinila Železničnú spoločnosť Slovensko, že jej bránila pri inšpekcii.
  • Počas neohlásenej prehliadky v roku 2016 poskytla nesprávne informácie a zmazala dáta z jedného z notebookov.
  • ZSSK hrozí vysoká pokuta.
Železničnej spoločnosti hrozí vysoká pokuta. Mala brániť európskej kontrole
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Európska komisia (EK) dnes obvinila štátneho železničného dopravcu, že sa jej snažil brániť pri inšpekcii, keď poskytol nesprávne informácie a počas neohlásenej prehliadky v roku 2016 zmazal dáta z jedného z notebookov.

Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej by za také konanie mohla Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dostať vysokú pokutu.

"Takéto správanie by ohrozilo integritu a efektívnosť nášho vyšetrovania," uviedla dnes vo vyhlásení európska komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová s odkazom na údajnú manipuláciu s požadovanými dátami. "Chceme si byť istí, že firmy dodržiavajú naše pravidlá," dodala.

Neohlásené kontroly

Európska komisia kvôli možným kartelom pred dvoma rokmi uskutočnila neohlásené prehliadky v Českej republike, na Slovensku a v Rakúsku. ZSSK vtedy uviedla, že sa komisia zaujímala o postupy pri predaji použitých koľajových vozidiel.

ZSSK podľa dnešného vyhlásenia Európskej komisie poskytla inšpektorom nesprávne informácie o tom, kde sa nachádza notebook jedného z jej zamestnancov. Práve pri tomto zariadení ZSSK podľa komisie dovolila vykonať "reinštaláciu, ktorá viedla k nevratnej strate uložených dát".

Zneužívanie dominantného postavenia

Neohlásené kontroly sú predbežným krokom pri vyšetrovaní možného porušovania protimonopolných pravidiel a neznamenajú, že dotknuté podniky sa skutočne previnili.

 Zmluvy EÚ zakazujú zneužívanie dominantného postavenia na trhu, ktoré môže nepriaznivo ovplyvniť obchod medzi členskými štátmi EÚ. Takéto zneužívanie môže zahŕňať neprimerané nákupné alebo predajné ceny alebo iné nerovné obchodné podmienky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.