Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2018, 00:00

Rušne horeli aj za mňa, stáva sa to

Zrušené alebo meškajúce vlaky. O nedávnych prešľapoch, ale aj celkovej kvalite železničnej dopravy na Slovensku prehovoril pre HN bývalý riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko Pavel Kravec.

Rušne horeli aj za mňa, stáva sa to
Zdroj: Peter Mayer

Štátny dopravca nemá za sebou dobré dni. Vzniklo niekoľko incidentov, roztrhla sa vlaková súprava, horeli rušne. Nestávali sa takéto incidenty predtým alebo sa o nich len tak veľa nehovorilo?
Stávalo sa to, stáva sa to a aj sa to bude stávať. Aj za môjho pôsobenia ako generálneho riaditeľa Železničnej spoločnosti Slovensko. Cestoval som do Banskej Bystrice autom súbežne so železnicou a na zastávke Banská Bystrica mesto som uvidel horiaci motorový rušeň. Šiel som sa tam pozrieť, boli tam hasiči, v podstate už bolo na konci zásahu. Pýtal som sa vtedy na príčinu a povedali mi, že príčinou bola prasknutá palivová trubka. K takýmto situáciám dochádza. Nehovorím, že často, ale do roka možno aj niekoľkokrát. Záleží na tom, prečo sa tieto situácie stávajú, ako sa zvládajú a ako sa im dá zabrániť.


Nebolo to v týchto dňoch však naozaj extrémne? Tri zhorené rušne v priebehu štyroch dní – to asi nebola bežná situácia.
Je to taký zákon schválnosti. Bolo by dobre vidieť do týchto troch prípadov trochu hlbšie a určila sa príčina.


Čo sa podľa vás stalo? Bol dôvodom vek rušňov? Niektoré z nich majú aj 50 rokov.
Áno, je to možné. Vek sa mohol podpísať. Určitý vplyv má aj údržba. Treba povedať, že posledný prípad, ktorý sa stal (horiaci rušeň pri Šali 19. septembra, pozn. red.), mal veľký

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.