Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2018, 17:42 Aktualizované dňa 26.09.2018 o 18:55

Opozícia je po kontrole Mochoviec spokojná

Druhý kontrolný deň za tri mesiace. Elektráreň Mochovce prišli tentoraz skontrolovať poslanci parlamentu.

Najväčšia slovenská investícia v energetike počas posledných pár mesiacov zažíva viac pozornosti médií a politikov ako kedykoľvek od začiatku výstavby. Areál elektrárne v Mochovciach skontroloval osobne predseda vlády, minister hospodárstva a dnes už aj parlamentná delegácia. Dôvodom bolo, že opoziční poslanci v posledných týždňoch opakovane upozorňovali na problémy v dodržiavaní harmonogramu a technickom zabezpečení dostavby. HN vám prinášajú odpovede na hlavné otázky, ktoré sa týkajú aktuálneho stavu Mochoviec.

1. Čo sa nepáčilo opozícii?
Hnutie Progresívne Slovensko spochybňovalo hlavne bezpečnosť rozostavaného tretieho a štvrtého bloku elektrárne. Martin Hojsík z hnutia vychádzal zo svedectva Maria Zadru, bývalého talianskeho manažéra, ktorý pracoval na dostavbe rok a pol. Problémom podľa neho bolo technické zabezpečenie stavby. Práve preto žiadali od elektrární audit medzinárodnými agentúrami a regulátormi. Projekt kritizovala aj strana SaS. Poslanci Karol Galek a Jana Kiššová vyhlásili, že uvedenie tretieho bloku elektrárne Mochovce do prevádzky je reálne najskôr v apríli 2020, teda s ročným omeškaním oproti aktuálnemu plánu.

2. Ako na to reagovali Slovenské elektrárne?
Slovenské elektrárne členov hospodárskeho výboru pozvali na druhý kontrolný deň v Mochovciach v stredu 26. septembra. Na mieste poslancov oboznámili s aktuálnym stavom projektu a umožnili im diskutovať s tímom zodpovedným za dokončovanie a uvádzanie elektrárne do prevádzky. Prítomní boli aj zástupcovia Úradu jadrového dozoru. „Cieľom bolo transparentne informovať o ďalšom stave. Verím, že sme boli schopní poslancom odpovedať na všetky, najmä bezpečnostné otázky,“ informoval riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

3. Ako dopadla kontrola?
Šéfka hospodárskeho výboru zhodnotila, že kontrola dopadla celkom dobre. „Môžem však za hospodársky výbor zhodnotiť, že naše otázky boli zodpovedané k všeobecnej spokojnosti,“ uznala Kiššová. Dodala však, že sa vo výbore téme budú venovať naďalej. Technické problémy prišla osobne skontrolovať predsedníčka Úradu pre jadrový dozor Marta Žiaková. Medializovaná problematická kvalita zvarov bola podľa nej preverená. Žiaková taktiež informovala, že pri kontrole práce po talianskej firme, ktorá na projekte pracovala v minulosti, sa objavili nedostatky, no všetky boli overené a sú už v dobrom stave.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.