Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2018, 00:00

Reťazce zaplatia milióny zo špeciálneho odvodu

150 miliónov eur. Toľko peňazí má priniesť do štátnej kasy nový osobitný odvod pre obchodné reťazce. O zvýšených cenách potravín, ktoré odvod môže spôsobiť, zatiaľ nehovoria.

Reťazce zaplatia milióny zo špeciálneho odvodu
Zdroj: TASR

Ak prejde na októbrovej schôdzi parlamentu nový zákon z dielne SNS, tak slovenské reťazce budú platiť nový odvod v podobe dva a pol percenta z ročného čistého obratu. Akých obchodníkov sa dotkne? Tento odvod budú platiť všetci obchodníci, ktorých aspoň desať percent obratu predstavuje predaj potravín. Zároveň však na platbu odvodu budú musieť mať prevádzky v aspoň dvoch okresoch Slovenska. Nedotkne sa teda tých reťazcov, ktoré majú prevádzku len na území jedného mesta. V praxi sa nový odvod dotkne väčšiny veľkých reťazcov, ktoré na Slovensku podnikajú. Platiť nebudú musieť malí hráči – tí, ktorých suma z odvodu neprekročí päťtisíc eur.

Hrozia pokuty

Ak bude reťazec meškať so zaplatením odvodu, hrozí mu pokuta 0,2 percenta z posledného obratu. Ak zaplatí menej ako mal, vyrubia mu pokutu vo výške desiatich percent z celkovej dlžnej sumy. Už za rok 2019 by mal štát od nich vytiahnuť 150 miliónov eur. Tie poputujú do akéhosi špeciálneho fondu, ktorý bude spravovať ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením nominantky SNS Gabriely Matečnej. Z vybraných peňazí má ministerstvo podporovať produkty a potraviny vyrobené na Slovensku a tiež kompenzovať farmárom výdavky spojené so zmenou klímy. Všetky tieto zmeny majú platiť od

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.