Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2018, 10:40

Kažimír chce byť šéfom NBS. Pellegrini pripustil jeho odchod z vlády

Dôležitou otázkou podľa predsedu vlády je, aké sú plány súčasného šéfa NBS Jozefa Makúcha.

Kažimír chce byť šéfom NBS. Pellegrini pripustil jeho odchod z vlády
Zdroj: TASR/Michal Svítok

O čom sa donedávna len špekulovalo, teraz potvrdil premiér Peter Pellegrini. Minister financií Peter Kažimír má záujem o post guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), hoci sa k tomu sám donedávna vyjadroval nejasne. Predseda vlády to povedal v TV Pravda.

Pozrite si aj vyjadrenie Kažimíra zo začiatku septembra:

​Pellegrini zároveň pripustil, že sa tak môže stať ešte počas aktuálneho volebného obdobia. 

„Môžem potvrdiť, že v prípade, že by malo dôjsť k zmene na poste guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS), tak pán podpredseda vlády a minister financií by určite mal ambíciu zúčastniť sa súboja o takýto post. To je pravda. O tom sa veľa špekuluje a ja to môžem takto oficiálne potvrdiť,“ vyhlásil Pellegrini, ktorý nevylúčil, že by k zmene mohlo prísť ešte do konca tohto roka.

Dôležité sú plány Makúcha

Zdôraznil však, že dôležitou otázkou je, aké sú plány súčasného šéfa NBS Jozefa Makúcha. "V prípade, že by pán Makúch urobil nejakú zmenu vo svojom pôsobení, tak potom môžeme hovoriť o týchto otázkach,“ doplnil predseda vlády.

Keď sa Kažimíra začiatkom septembra novinári pýtali, či má záujem o pozíciu guvernéra NBS, reagoval vyhýbavo"Slúžim vlasti," vyhlásil. "Pracujem na rozpočte na najbližšie tri roky a vôbec to nie je jednoduché," dodal.

Makúch, ktorému sa končí funkčné obdobie v roku 2021, sa k zmenám prvýkrát oficiálne vyjadril v polovici septembra. „Treba reálne uvažovať, čo vlastne je alebo nie je užitočné pre našu centrálnu banku,“ vyhlásil. Ako doplnil, má pochybnosti, že nový parlament by zvolil vhodného kandidáta, keďže bude pravdepodobne pozostávať z veľkého množstva nesúrodých strán. 

Nahradí ho Imrecze?

„Myslím si, že by bol dobrým guvernérom, musel by byť, samozrejme, nezávislý, čo by nemal problém,“ povedal Makúch o Kažimírovi.

Ako o možnom nástupcovi Kažimíra na poste šéfa rezortu financií sa spomína meno bývalého prezidenta finančnej správy Fratiška Imreczeho, ktorý svoju rezignáciu oznámil 19. septembra. Dôvodom, ktorý Imrecze uviedol, boli politické tlaky zo strany opozície kvôli správe OLAF o colných podvodoch na Slovensku. 

"Pre stranu má František Imrecze obrovský odborný a politický potenciál, ktorý máme záujem využiť," reagoval na rezignáciu Imreczeho Smer.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.