Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2018, 15:15 Aktualizované dňa 04.10.2018 o 16:29

Zistenie HN: Kažimír ukázal prvé čísla, budeme mať najlepší rozpočet v histórii

K vyrovnanému rozpočtu chýba iba jedna desatina percenta hrubého domáceho produktu.

Zistenie HN: Kažimír ukázal prvé čísla, budeme mať najlepší rozpočet v histórii
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Budúcoročný rozpočet bude zatiaľ najlepší v histórii samostatného Slovenska. Podľa informácii Hospodárskych novín by mal byť schodok na úrovni -0,1 percenta hrubého domáceho produktu, chýba tak už iba jedna desatina k vyrovnanému rozpočtu.

Ten by malo Slovensko dosiahnuť v roku 2020 a o rok na to presiahnuť s prebytkom 0,2 percenta hrubého domáceho produktu s rezervou pol miliardy, čo znamená, že konečný prebytok by mohol byť 0,7 percenta hrubého domáceho produktu.

Magický cieľ vyrovnaného rozpočtu sa tak nepresúva ako tomu bolo po minulé roky.

Túto métu chcelo totiž ministerstvo financií dosiahnuť už v minulosti a v rozpočte na roky 2016 až 2019 bol ako termín zadefinovaný rok 2018.

Tento postup nám vytkla už aj Európska komisia a každoročne na problém upozorňovala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Tohtoročný návrh rozpočtu však predstavuje inú situáciu. Oproti tomu minuloročnému sa totiž plány zlepšujú. Pôvodne sme totiž v roku 2020 mali dosiahnuť nulu, po novom to má byť prebytok.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.