Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2018, 00:00

Samoobslužné kasy pípajú čoraz častejšie

Pokladnice bez pokladníka sa stávajú štandardom vo väčšine maloobchodných reťazcov.

Samoobslužné kasy pípajú čoraz častejšie
Zdroj: Dreamstime

Zákazník nemusí stáť v dlhom rade a čakať na obslúženie. Tovar si môže pokojne nablokovať sám. Potom si zvolí spôsob platby, vloží peniaze alebo platobnú kartu, zoberie si nákup a opustí obchod. Takýmto jednoduchým spôsobom fungujú samoobslužné pokladnice. Práve vďaka úspore času sú u zákazníkov stále obľúbenejšie. Trend pozorne sledujú aj reťazce a neváhajú mu kráčať v ústrety. Zvyšovanie frekvencie predaja je totiž spolu so šetrením času základným dôvodom na zavádzanie samoobslužných pokladníc. Všetky reťazce, ktoré už majú skúsenosti so samoobslužnými pokladnicami, ale aj tie, ktoré ich zavedenie ešte iba plánujú, potvrdili, že tento typ inovácie nebude mať negatívny vplyv na počet pracovníkov, a to ani na pozícii pokladníka.

Zamestnanci o miesto neprídu
Jedným z dôvodov je fakt, že tak ako väčšina odvetví, aj oblasť maloobchodu trpí nedostatkom pracovných síl. Z údajov portálu Profesia.sk vyplýva, že počet pracovných pozícií v oblasti obchodu od roku 2013 rapídne rastie. V prvom polroku tohto roka Profesia evidovala takmer 10-tisíc ponúk od zamestnávateľov, za celý minulý rok to bolo rekordných 52-tisíc ponúk. Podľa PR manažérky Profesie Nikoly Richterovej sa databáza voľných miest za päť rokov zväčšila až štyrikrát. Problémom je tiež fakt, že na pozíciu sa hlási čoraz menej uchádzačov. „V roku 2013 sa zamestnávateľovi na jednu pozíciu predavača ozvalo v priemere via

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.