StoryEditor

Šéf OECD exkluzívne v HN: Obchodná vojna zbrzdí svet

08.10.2018, 00:00
Obchodná vojna sa nevyhne ani Slovensku, uviedol pre HN generálny tajomník OECD Angel Gurría.

„Povedzme, že žijete na Slovensku alebo v Česku. Možno je vaše zamestnanie nejakým spôsobom napojené na automobilový priemysel. Čo ak Američania zavedú clá na dovoz áut? Možno si myslia, že zasiahnu Nemecko alebo Francúzsko. Áno, zasiahnu. Ale kde sú tie autá vyrobené? Na Slovensku, v Česku.“ Takto v skratke opísal dosahy obchodnej vojny aj na náš región šéf klubu rozvinutých ekonomík OECD Ángel Gurría v exkluzívnom rozhovore pre HNtelevíziu. Gurría bol jedným z rečníkov, ktorí vystúpili na konferencii Tatra Summit, ktorý sa konal v piatok a sobotu vo Vysokých Tatrách.

Dosahy začínajú byť viditeľné
Obchodnú vojnu vo svete pritom rozpútal prezident USA Donald Trump zavedením ciel na dovoz tovarov z Číny, na hliník a oceľ z Európskej únie, pričom pohrozil aj zavedením ciel na automobilovú produkciu z Únie. EÚ sa zasa bránila spätne, odvetnými opatreniami v podobe ciel na vybrané americké produkty.

Čo sa týka dosahov na slovenskú ekonomiku, podľa odhadov Inštitútu finančnej politiky by mali dosiahnuť zhruba 0,11 percenta HDP. Veľké európske ekonomiky sa už pritom za prvých šesť mesiacov tohto roka spomalili. Index ekonomického sentimentu v septembri síce vzrástol druhý mesiac za sebou, aj vďaka novej obchodnej dohode medzi USA a Mexikom, stále však ostával v negatívnom teritóriu a pod úrovňou dlhodobého priemeru, zhodnotili zas analytici NBS.

Clá? Oslabujú snahy o riešenie
Aké sú teda možné riešenia podľa Gurríu? Dialóg. Uviedol aj konkrétny príklad: v čínskom meste Chang-čou vytvorila G20 celosvetové fórum na riešenie nadbytočnej kapacity v oceliarstve, ktorého moderátorom je OECD. Toto podľa neho vedie k permanentnému riešeniu nadbytočných kapacít. „To znamená, že už nebudete musieť zavádzať clá,“ povedal Gurría. „Čo sa však stalo?“ pýta sa generálny tajomník. „Medzičasom boli zavedené clá na oceľ. Ľudia, ktorí pracovali na riešení, sa potom pýtajú: Načo sme tu? To znamená, že zavádzaním ciel oslabujete multilaterálne snahy o riešenie.“


Riešením obchodných sporov má byť podľa Gurríu predovšetkým viacstranný dialóg. „Uvediem konkrétny príklad. V čínskom meste Chang-čou vytvorila G20 celosvetové fórum na riešenie nadbytočnej kapacity v oceliarstve, ktorého moderátorom je OECD. Toto vedie k permanentnému riešeniu nadbytočných kapací...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-04-25 07:56:22 - Feat.: - Title: Seriál HN Chcem byť exportér: EXIMBANKA SR zvýhodňuje financovanie exportu v náročných časoch 02 - Modified: 2024-04-24 22:00:00 - Feat.: - Title: Že sem príde viac študentov zo zahraničia? Nereálne, hovorí pre HN rektor nitrianskej univerzity (rozhovor) 03 - Modified: 2024-04-24 08:01:41 - Feat.: - Title: Daja Turnerová: „Gény sa nezaprú, aj keď ich stretnete na opačnom konci sveta.“ 04 - Modified: 2024-04-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Chcete si dodatočne legalizovať stavbu? Ak nedodržíte podmienky, hrozí vám mastná pokuta (rozhovor) 05 - Modified: 2024-04-23 13:21:11 - Feat.: - Title: Nový šéf SPP pre HN: Zmluva s Gazpromom je výhodná, ak by nám zastavili plyn, minieme o 140 miliónov eur viac
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. apríl 2024 16:03