Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2018, 00:00

Slovenské elektrárne sa prepadli do straty

Do mínusu spoločnosť dostali obchody na burze, ale aj Mochovce. Pomôcť môžu rastúce ceny elektriny.

Slovenské elektrárne sa prepadli do straty
Zdroj: TASR

Náš najväčší výrobca elektriny sa dostal do červených čísel. Podľa údajov o hospodárení štátnych podnikov z dielne rezortu financií v tomto roku dosiahne spoločnosť Slovenské elektrárne stratu vyše 21 miliónov eur. A v budúcich rokoch tento mínus ešte porastie. Dôvodov je podľa analytikov viacero – nevýhodné obchody na komoditnej burze, ale i „zakliate“ Mochovce.


Štátne podniky bývajú obvykle pre rozpočet prínosom – tento rok do štátnej kasy nalejú firmy, ktoré čiastočne alebo úplne vlastní, vyše 400 miliónov eur. Najviac štátu prispievajú už tradične práve spoločnosti z energetického sektora. Kým rebríčku dlhodobo kraľuje SPP, ktorý na dividendách a superdividendách odvedie tento rok 300 miliónov, tentoraz energetika obsadila aj opačné prvenstvo. Slovenské elektrárne, ktoré vyrábajú približne 70 percent elektriny v republike, sa totiž dostali do straty. Kým ku koncu roku 2018 rezort financií očakáva záporný výsledok hospodárenia vo výške 21,3 milióna eur, na konci ďalšieho roku mínus narastie až na 246 miliónov.


Vysoké ceny
Akcionári sa k situácii vyjadrovať nechcú. Rezort hospodárstva, k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.