Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2018, 07:42

Vláda prerokuje návrh štátneho rozpočtu aj minimálnu mzdu

Ministri budú rokovať aj o návrhoch rozpočtov viacerých inštitúcií - Sociálnej poisťovne, Slovenského pozemkového fondu, Eximbanky či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Vláda prerokuje návrh štátneho rozpočtu aj minimálnu mzdu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vláda v stredu prerokuje zákon roka, teda návrh štátneho rozpočtu na budúci rok, ako aj návrh rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky. Ministerstvo financií počíta s poklesom dlhu aj deficitu, ktorý by mal v budúcom roku klesnúť na 0,10 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Ministri budú rokovať aj o návrhoch rozpočtov viacerých inštitúcií - Sociálnej poisťovne, Slovenského pozemkového fondu, Eximbanky či Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Na stole budú mať aj zvýšenie minimálnej mzdy.

​Rezort financií predkladá na rokovanie vlády návrh rozpočtu, podľa ktorého má v budúcom roku klesnúť deficit verejných financií po prvýkrát na úroveň 0,10 % HDP a v ďalšom roku má byť hospodárenie štátu vyrovnané.

"V roku 2019 sa navrhuje takmer vyrovnané hospodárenie s poklesom deficitu až na úroveň 0,10 % HDP, čo zabezpečí dosiahnutie strednodobého rozpočtového cieľa. V roku 2020 sa predpokladá vyrovnané hospodárenie a v nasledujúcom roku po prvýkrát prebytok na úrovni 0,2 percenta HDP," píše ministerstvo financií v návrhu. Hrubý dlh verejnej správy má v roku 2019 dosiahnuť úroveň 47,3 % HDP.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) prekladá návrh na zvýšenie minimálnej mzdy. Po nedohode tripartity navrhuje jeho rezort nárast na 520 eur zo súčasnej úrovne 480 eur. Medziročne má teda minimálna mzda stúpnuť o 40 eur.

Materiál týkajúci sa hodnotenia prevencie kriminality na Slovensku predkladá zase ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Trestná činnosť na Slovensku sa vlani znížila o 2 672 skutkov na 61 898, medziročne klesla aj násilná trestná činnosť z 5 968 na 5713. V rámci násilnej trestnej činnosti došlo k nárastu vrážd zo 60 na 80 a k nárastu znásilnení z 84 na 88 skutkov.

"Celková majetková trestná činnosť sa znížila z 25 332 na 23 452 skutkov. V rámci majetkovej trestnej činnosti však došlo k nárastu krádeží vlámaním do bytov z 1 127 na 1 149. Ekonomická trestná činnosť sa znížila z 13.562 na 13.350 skutkov," konštatuje sa v predkladanom materiáli.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.