Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2018, 00:00

Banky dvíhajú poplatky, zdražie výber hotovosti

Analytik Maroš Ovčarik nevidí administratívny dôvod na zmenu poplatkov, považuje to za bankový folklór.

Banky dvíhajú poplatky, zdražie výber hotovosti
Zdroj: Pavol Funtál

Od októbra Poštová banka a Všeobecná úverová banka upravili niektoré poplatky za svoje služby. Vo väčšine prípadov smerom hore. Zmeny sa dotkli najmä služieb, ktoré nevyužívajú bežní klienti. Slovenské banky dvíhajú a niekedy aj znižujú svoje poplatky pravidelne, neobmedzuje ich zákon. Banky sa snažia dlhodobo dosiahnuť, aby ich klienti preferovali elektronické služby pred službami v pobočkách.

Zmeny v Poštovej banke
Najväčšia zmena prichádza pri zrýchlených príkazoch na úhradu do inej banky, bude účtovaný vyšší poplatok. Z pôvodných dvoch eur sa poplatok zvyšuje na dvadsať eur za príkaz realizovaný v pobočke banky alebo na pošte. Za príkaz realizovaný elektronicky sa od októbra platí desať eur. „Dané poplatky dlhodobo nereflektovali zmeny na trhu ako neustály rast prevádzkových a investičných nákladov na vykonávanie platobných služieb, čo zahŕňa úpravu informačných systémov o inovácie a legislatívne povinnosti,“ potvrdila pre HN hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.


Zrýchlený príkaz znamená vyššie náklady pre banku. „Tento typ služby predstavuje pre klienta službu navyše, odúčtovanie príkazu v banke platiteľa a jeho pripísanie v banke príjemcu v rámci jedného dňa, ako aj vyššie náklady pre banku oproti štandardn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.