Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2018, 22:57

Reťazce nalejú štátu 120 mil

V stredu sa ministri dohodli na návrhu zákona roka, ktorého súčasťou je tiež viac ako miliardová rezerva. Z tej sa budú platiť pripravované sociálne opatrenia, ako napríklad obedy zadarmo či rekreačné poukazy. HN prinášajú prehľad opatrení a ich dosah na štátnu kasu.

Reťazce nalejú štátu 120 mil
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Príjmové opatrenia

Daň z poistenia
V tomto roku rezort Petra Kažimíra napriek nesúhlasu poisťovníkov pripravil daň z neživotného poistenia vo výške osem percent. Nahradiť má odvod, ktorý poisťovne platia v súčasnosti. Návrh rozpočtu však ukazuje, že kým tento odvod prinášal do štátnej kasy ročne približne 28 miliónov, nová daň prinesie v budúcom roku viac ako 73 miliónov, v roku 2021 dokonca 78 miliónov. „V žiadnom prípade nás takáto daň neteší, ale na druhej strane v porovnaní s teraz platným odvodom je to transparentnejšie,“ uviedla Jozefína Žáková, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní.

Odvod obchodných reťazcov
Rozpočet už od budúceho roka počíta s príjmami zo špeciálneho odvodu pre obchodné reťazce z dielne SNS, aj keď toto opatrenie ešte parlament neschválil. Celkovo by malo priniesť takmer 120 miliónov a použité by mali byť na podporu domáceho poľnohospodárstva. Predseda Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu Jozef Zadňan však upozornil, že tento návrh „bude mať značný dosah na rast cien potravín a do veľkej miery poškodí najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľstva“. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná však toto ako problém nevidí. „Tu je šanca pre maloobchodníkov poľnohospodárov, ak ceny veľké reťazce zvýšia, tak konkurencia malých obchodníkov sa môže zvýšiť. Nepredpokladám, že by to bolo nevyvážené, práve opak môže byť pravdou,“ uviedla.

Systém eKasa
Ďalšie príjmy by malo priniesť aj zavedenie systému eKasa. Vďaka nemu budú všetky pokladnice v reálnom čase napojené na Finančnú správu a zníži sa tak priestor na úniky na DPH. Podľa návrhu rozpočtu táto novinka prinesie do štátnej kasy v budúcom roku 72 miliónov a v roku 2019 až 120 miliónov. Celý systém začne platiť v druhom polroku. Pôvodne ho mali začať využívať podniky v ubytovacom a stravovacom odvetví už v apríli, nakoniec však bol termín pre všetkých zjednotený.

Poplatky od zamestnávateľov
Začiatkom tohto roka prestala platiť odpočítateľná odvodová položka na zdravotné odvody pre zamestnávateľa, no dosahy tohto opatrenia sa naplno prejavia až v budúcom roku. Podľa návrhu rozpočtu prinesie toto opatrenie 87 miliónov. Ďalšie peniaze pritečú zo zvýšených poplatkov za uloženie odpadu, v budúcom roku 10 miliónov, v tom nasledujúcom 21 miliónov.

Výdavkové opatrenia

Obedy zadarmo
Bezplatné stravovanie pre žiakov posledného ročníka materských škôl a všetkých ročníkov základných škôl je zrejme najdrahšie jednorazové opatrenie budúceho roka. Celkovo zasiahne viac ako pol milióna detí a štát by malo vyjsť na sto miliónov. Táto suma sa má uhradiť z rezervy na riešenie vplyvov nových zákonných úprav a iných vplyvov, ktorú spravuje Všeobecná pokladničná správa. Dokopy je v nej uložených na budúci rok 400 miliónov, na tento rok to bolo pritom iba 4,4 milióna. Návrh rozpočtu vysvetľuje, že okrem obedov sa tieto prostriedky majú použiť na rekreačné poukážky a „ďalej sa v rámci tejto rezervy uvažuje s krytím zvýšeného vianočného príspevku, zvýšeného daňového bonusu a zníženej sadzby DPH na ubytovanie“.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.