Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2018, 00:00

Saková dostane milióny a nových zamestnancov

Cudzincom, ktorí chcú na Slovensku pracovať, sa skrátia lehoty na vydanie pracovného povolenia z 90 na 30 dní.

Saková dostane milióny a nových zamestnancov
Zdroj: Reuters

Nedostatok pracovnej sily sa firmy snažia riešiť aj zamestnávaním cudzincov z krajín mimo Európskej únie, oproti okolitým štátom však majú značnú nevýhodu. Kým do Česka môžu zahraniční pracovníci prísť už po niekoľkých týždňoch, na Slovensku je lehota na vydanie pracovného povolenia tri mesiace. Ešte v lete však minister práce Ján Richter prisľúbil, že toto sa čoskoro zmení, a opatrenie v tomto zmysle sa objavilo aj v stratégii pracovnej mobility.

Najviac pre to musí spraviť rezort vnútra. Z celkového balíka 20 miliónov eur na podporu zamestnávania cudzincov dostane práve Sakovej ministerstvo 11 miliónov. Zároveň naberie na cudzineckú políciu nových ľudí. Celkovo ich má byť 86 a 70 z nich budú občianski zamestnanci, ktorý vypomôžu s administratívou.


Na to, aby sa tieto lehoty totiž mohli skrátiť, je tiež potrebné zmeniť zákon o pobyte cudzincov, ktorý spadá pod rezort vnútra. Na stredajšom zasadnutí vlády, kde bola schválená Stratégia pracovnej mobility cudzincov, sa ministri okrem iného dohodli, že do mesiaca všetci predložia potrebné zmeny zákonov. Tie by následne mala vláda schváliť a otvoriť im tak cestu do parlamentu. Richter sa tlačovej konferencii včera vyjadril, že tieto zákony by mohli ísť skráteným legislatívnym konaním a schválené by tak mohli byť už na prvej schôdzi v budúcom roku v januári alebo vo februári. V tom prípade by mohli platiť od februára, respektíve marca.

Zároveň však v súvislosti s skrátením lehôt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.