Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2018, 00:00

Na nové byty nemáme, nájomných je málo

Bývanie v nových projektoch sa stáva pre ľudí ťažko dostupné, už dnes má problém so splácaním hypotekárneho úveru každý desiaty Slovák.

Na nové byty nemáme, nájomných je málo
Zdroj: Dreamstime

Veľký dopyt po novostavbách zapríčinil ich nedostatok na realitnom trhu. Ceny nových bytov teda budú naďalej rásť, a to aj vďaka novým regulačným podmienkam zo strany Národnej banky Slovenska.


Nenásytní developeri
Developeri vycítili príležitosť zvýšiť ceny a urobili tak aj v prípade už existujúcich projektov. V cenníkoch niektorých developerov, ktorí stavajú novostavby v Bratislave, sa tento rok zvýšili ceny približne o 10 až 15 percent oproti vlaňajšku. „V dôsledku situácie na trhu sa realitní odborníci stretli aj s nedodržaním termínov či so snahou o špekulácie s cenami, ale nemôžeme hovoriť o žiadnom pravidle,“ upozorňuje Attila Mészáros, predseda Realitnej únie Slovenskej republiky.


Ponuka voľných bytov priamo od developerov sa v Bratislave kontinuálne prepadá od druhého štvrťroku 2017, keď dosahovala úroveň 4 840 bytov. Dôvodom je robustný predaj, ktorý svedčí o veľkom dopyte po bývaní v hlavnom meste. Ponuku novostavieb ku koncu septembra tvorilo 3 185 bytov v rámci 111 projektov. Na jeden projekt tak pripadalo 28,7 bytu, zatiaľ čo na prelome rokov 2016 a 2017 to bolo okolo 40 bytov.


„V budúcnosti preto možno počítať s pokračovaním cenového rastu. Vyšší rast cien možno očakávať len lokálne alebo v prípade, že sa zastaví prísun nových projektov na trhu,“ p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.